fb pixel 5 symbolů, které velmi dobře znáte. Nebo si to aspoň myslíte – G.cz
Vyhledávání

5 symbolů, které velmi dobře znáte. Nebo si to aspoň myslíte

Vidíme nebo používáme je každý den. Ale zamysleli jsme se někdy na jejich původem? Může nám toho mnohé napovědět. Nebo taky ne, ale třeba tím někdy někoho pobavíte, zaujmete, ohromíte...

Radek Kovanda
Radek Kovanda 15.4.2018, 16:11

1. Symbol „&“ neboli „ampersand“

Symbol „&“ vychází z latinské spojky „et“, česky spojka „a“ a vznikl spojením dvou písmen z latinské spojky do jednoho znaku. Na svědomí to má Tiro, osobní tajemník Cicerona – ten vynalezl systém těsnopisu známý jako Tironské noty, který se používal až do středověku (a jeho pozůstatkem do současnosti je právě tento symbol).

Jeho anglický název „ampersand“ pak vznikl později zkomolením sousloví „and per se and“ = česky „a samo o sobě znamená a“. Symbol „&“ byl totiž na anglických školách v 19. století zařazen na konci abecedy, jejíž pravidelné odříkávání tak končilo právě tímto souslovím a časté opakování jeho zkomolením.

2. Symbol srdce

Že v srdci sídlí láska a city, je jakýsi univerzální lidský poznatek napříč kulturami a civilizacemi, jenže jeho symbolické ztvárnění má k jeho skutečné podobě velmi daleko. Kde se vzalo? V tomhle případě máme na výběr hned z několika teorií.

a) Při námluvách labutě připlouvají těsně k sobě tak, že se až dotýkají zobáky, a jejich siluety tvoří symbol srdce. V mnoha světových kulturách zároveň labutě představují lásku, cit a oddanost, protože spolu jeden pár zůstává celý život.

b) Jak vypadá symbol srdce postavený vzhůru nohama, tedy svým hrotem? Jako lidské pozadí. Přesněji řečeno ženské pozadí. Všimli si toho už antičtí Řekové.

c) Jak vypadá semeno rostliny zvané Silphium (česky Mužák), která byla kdysi v antickém Římě tak proslavená díky svým antikoncepčním účinkům, že se nejen objevila na tehdejších mincích, ale nakonec z ní i příliš velká poptávka učinila vymřelý druh? Tak to semeno vypadá úplně přesně jako srdíčko!

3) Bluetooth

V desátém století vládl Dánsku král Harald I. zvaný Blåtand, který vešel do dějin coby první velký sjednotitel dánských kmenů, jako první přijal křesťanství a ovládl část Norska, navíc to byl zdatný a úspěšný diplomat. Zkrátka slavná figura, srovnatelná když ne s ‚naším‘ Karlem IV., tak s Přemyslem Otakarem II. A nejen pro Dány, ale pro Skandinávce obecně.

Třeba pro Švédy – o mnoho staletí později totiž vešel král Harald I. do historie znovu, když si společnost Ericsson vybrala králův přídomek Blåtand (Modrozub, protože král miloval borůvky a neustále nějaké mlsal, i sušené, takže měl od nich trvale modré zuby) za název své nové technologie Bluetooth. Protože prý stejně jako kdysi Harald využíval své diplomatické schopnosti k tomu, aby válčící kmeny ukončily své rozepře a přistoupily k diskusi, slouží dnes tato technologie k usnadnění vzájemné komunikace.

Samotný symbol vznikl spojením dvou znaků runového písma, které se sice do latinky přepisují jako „H“ a „B“ a značí tak královy iniciály, ale jejich původní význam je jiný – runa Hagalaz je překládána jako „krupobití“, runa Berkanan jako „bříza“.

4. Symbol ‚zapínání‘

Najdete ho dnes snad na všech elektr(on)ických přístrojích, ale zdalipak víte, co tohle znázornění ve skutečnosti znamená.

Je to podobné jako u ampersandu – jde o spojení nebo spíše průnik dvou znaků té nejelementárnější, a přitom pro mnohé nejnepochopitelnější ‚abecedy‘, binárního kódu (dvojkové soustavy). Znaků I (jedna = zapnuto) a O (správně tedy 0 jako nula = vypnuto). Poprvé se tak stalo již před více jak půl stoletím.

5. Symbol míru

Prastarým (ještě biblickým) symbolem míru je holubice s ratolestí v zobáku, daleko novějším a zároveň daleko známějším a po- i zneužívanějším symbolem je tenhle kruh s kuří nohou. Vznikl v roce 1958 během protestů proti jadernému zbrojení. Resp. za jaderné odzbrojení, v angličtině Nuclear Disarmament. Znak vznikl tak, že se do kruhu zasadila písmena N a D ‚napsaná‘ v praporkové abecedě.

A na závěr se ještě podívejte na 8 symbolů, které v naší generaci vyvolávají vztek a strach.

Podobné články

Doporučujeme

Další články