fb pixel 5 příkladů toho, že ženy se mlátěj jak chlapi – G.cz
Vyhledávání

5 příkladů toho, že ženy se mlátěj jak chlapi

Když se řekne „ženské se perou", každý si představí dvě modelky v bikinách zápasící v bahně. Jenže existuje pár druhů zápasů, kde si holky dávají regulérně přes hubu a rozhodně to není jen tak pro zábavu.

Markéta Lukášková
Markéta Lukášková 26.2.2014, 07:52

1. Tinku

d1 Geographic.co.uk Tinku je výraz pro fyzický útok. Jinak je to také název pro rituál v jižní Bolívii, při kterém se lidé sejdou v barevných šatech a maskách a začnou slavnostní tanec. Ten se postupně přetvoří v boj, do kterého se zapojují i ženy. Akce se kona obvykle během prvních týdnů v květnu. Rituál vzniknul během španělské kolonizace a zvykem je bojovat, ale vzájemně si příliš neubližovat.

2. Lucha Libre

Tento zápas je tradiční v Mexiku a dalších španělsky mluvících zemích a vlastně to znamená jakýsi freestyle wrestling. Zápasí v něm i ženy a mají na sobě obvykle barevné kostýmy a hlavně masky na obličejích. Vznik se datuje do roku 1863, kdy první mexický wrestler Enrique Ugartechea vytvořil pravidla pro Lucha Libre, vycházející z pravidel řecko-římského zápasu. Zvláštní skupině ženských zápasnic v Lucha Libre se říká The Fighting Cholitas. Stejnojmenný dokument o těchto ženách vyhrál v roce 2006 cenu ve své kategorii na festivalu krátkého filmu v Aspenu.

3. Sumo

d3 Sportsillustrated.cnn.com Ženy jsou oficiálně ze zápasů sumo zcela vyloučeny. Kdyby se dotkly dohyō, neboli kruhu, v kterém zápasníci sumo zápasí, znesvětí ho a zápas se konat nemůže. Proti tomu bojovala gevernérka Osaky Fusae Ohta mezi lety 2000 a 2008, kdy jí tradice jako guvernérce ukládaly, aby posvětila dohyō před zápasem a zároveň jí to jako ženě znemožňovaly. Poté, co její protesty byly odmítnuty, odstoupila z funkce. Ženské zápasy sumo se nicméně poslední roky konají a v některých částech Japonska jsou brány vážně. Oficiálně se však smí konat jen na amatérské úrovni.

4. Profesionální wrestling

d4 Crazybastardscross.blogspot.com Mildred Burke vyhrála v roce 1937 světový ženský titul v zápasení. Vytvořila poté světovou ženskou wrestlingovou asociaci a sama sebe prohlásila za první šampionku v tomto odvětví. Světová wrestlingová organizace ale za první šampionku považuje June Byers. Ženský wrestling je od padesátých let řazen mezi plnohodnotné sporty a stejně jako v tom mužském se jedná o přechod mezi sportem, akrobacií a divadlem. Šampionky na sobě mají kostýmy, často inspirované komiksovými hrdinkami.

5. MMA

d5 Sports.espn.go.com Ženský MMA fight neboli Mixem Martial Arts Fight vychází z pravidel toho mužského. Začal vznikat v devadesátých letech, nejdříve v Japonsku, kde byl ovlivněný ženským wrestlingem. V Americe začal být populární během vysílání show The Ultimate Fighter a začala o něm psát mainstreamová média. V Japonsku i v USA nyní existuje mnoho oragnizací zabývajících se ženským MMA, mimo tyto země jde spíše o minoritní záležitost.

TÉMATA

Podobné články

Doporučujeme

Další články