fb pixel 5 největších úspěchů Kim Čong-una v roce 2015 – G.cz
Vyhledávání

5 největších úspěchů Kim Čong-una v roce 2015

Severokorejský vůdce Kim Čong-un se má na sklonku roku za čím ohlédnout.

David Horák
David Horák 30.12.2015, 17:50

Předmět obdivu českých komunistů letos nezahálel. Připomeňte si některé z milníků jeho letošního vládnutí.

Kim Čong-un nechal vyvinout systém, který likviduje data uživatelů

Ani třetí generace severokorejské verze operačního systému Linux Red Star vás na internet nepustí. Přes upravený Firefox nazvaný „Má země“, který je součástí tohoto softwarového skvostu, se uživatel nicméně dostane na intranet KLDR.

Pozoruhodné je bezpečnostní vybavení systému. Integrovaný antivir proslídí počítač svého uživatele a k veškerým souborům připojí šifrovaný řetězec, s jehož pomocí policie snáz dohledá pohyb každého dokumentu. Dále tento „antivir“ vymaže z disku veškeré „nežádoucí“ soubory. Co přesně je „nežádoucí“, těžko soudit, dvojice bezpečnostních analytiků z německé společnosti ERNW, Florian Grunow a Niklaus Schiess se nicméně na akci Chaos Communication Congress nechala slyšet, že v souboru obsahujícím hledané řetězce narazila na výrazy jako „mlátit pěstmi“, „trest“ nebo „hlad“.

Kim Čong-un změnil telefonní předvolbu na rok narození svého dědy

V listopadu Kim Čong-un položil mezník v oblasti telekomunikací. Mobilnímu operátoru Koryolink nařídil změnit telefonní předvolbu na čtyřčíslí 1912, tedy na rok narození zakladatele KLDR a „věčného prezidenta“ Kim Ir-sena. Do té doby používal předvolbu 191.

Většině Severokorejců je to putna, protože mobil telefon nemají. Stál by je totiž zhruba pětinu průměrného ročního příjmu.

Kim Čong-un daroval lidem čas

V srpnu velký vůdce věnoval lidem čas – posunul ho o půl hodiny zpět. Režim jeho rozhodnutí vysvětlil tím, že občané dostanou zpět to, co jim „zlí japonští imperialisté“ vzali během období své nadvlády v roce 1910.


Jelikož byly KLDR, Jižní Korea a Japonsko až doposud ve stejném časovém pásmu, zkomplikuje změna provoz společné severokorejské a jihokorejské průmyslové zóny v Kesongu.

„Krátkodobě tam mohou vzniknout nějaké komplikace a z dlouhodobého hlediska to bude další překážka ve snaze o odbourání odlišností na obou stranách,“ prohlásil podle BBC Jeong Joon-Hee z jihokorejského ministerstva pro sjednocení.

Kim Čong-un zdolal nejvyšší horu své země. V polobotkách

V dubnu severokorejská agentura KCNA slavnostně oznámila, že vůdce vystoupal na nejvyšší horu své země, Pektusan. Podle obrázků z místa to vypadá, že na 2744 metrů vysoký zasněžený vrchol vystoupal v lakýrkách a kabátu.


Fotografie smějícího se vůdce za rozbřesku měly rozptýlit tehdejší pochybnosti o jeho zdraví. Vyvolalo je oznámení státních médií ze září 2014, podle něhož se vůdce necítil dobře.

Fakt, že na zasněženou horu vylezl jen tak nalehko, při pohledu do Kimova oficiálního životopisu nepřekvapí. Podle státních médií je totiž mužem neuvěřitelných úspěchů. Od tří let prý umí řídit auto a když hrál poprvé golf, jedenáctkrát v řadě trefil jamku prvním odpalem.

Kim Čong-un slavnostně otevřel zbytečný letištní terminál

Na ceremoniálu chyběl Ma Won-čun, hlavní projektant stavby, který byl tou dobou už půl roku mrtvý, neboť vůdce měl k jeho práci určité výhrady.

Neznamená to ale, že by terminálu chyběla pompéznost. Naopak, na hladomorem sužovanou zemi překvapuje moderně vybavenými restauracemi s čokoládovým fondue a obchody s luxusními šperky nebo oblečením. Jakkoli terminál v Pchjongjangu předčí mnohé podobné stavby ve světě, jedinečný je především tím, že jej téměř nikdo nepoužívá. Většina Severokorejců tře bídu s nouzí a drahých projektů Kimovy administrativy si beztak neužije. Supermoderní lyžařská střediska, akvaparky i tento terminál tak zejí prázdnotou.

A TADY si přečtěte o tom, že Hitlerův Main Kampf míří do německých škol.

Podobné články

Doporučujeme

Další články