fb pixel 5 naprostých nesmyslů o bohatých lidech, kterým věří chudí lidé – G.cz
Vyhledávání

5 naprostých nesmyslů o bohatých lidech, kterým věří chudí lidé

Kdo vlastně jsou ti nejbohatší? Možná byste se divili, jak málo mezi nimi je oněch nechvalně proslulých nelítostných bankéřů a makléřů.
Zdroj: gazettereview.com

Peníze hýbou světem. Každý by jich chtěl mít co nejvíce, ale opravdu velkým bohatstvím se může pochlubit jen hrstka vyvolených. Zbytku světa jen zbývá představovat si, jaké asi životy tito boháči vedou. Představy o životech bohatých jsou ale často naprosto mimo realitu.

Jan Palička
Jan Palička 16.9.2018, 16:43

1) Kdo vlastně jsou ti nejbohatší?

Když se řekne finanční elita, koho si představíte? Nejspíše nějaké investiční bankéře, burzovní makléře, ředitele nadnárodních holdingů, arabské šejky a případně pak celebrity. Skutečnost je ale taková, že většinu z oněch pověstných „10 %“ představují lidé z vrcholného managementu povětšinou technologických a petrochemických společností. Velkopodnikatelů a byznysmenů je mezi nejbohatšími lidmi jen asi 6 % a burzovních makléřů asi jen 2 %.

2) Finanční elita se stěhuje do míst s nejmenšími daněmi

Každý, kdo někdy slyšel pojem „daňový ráj“, ví, že je to místo, kam se stěhuje světová finanční elita, aby se vyhnula vysokým daním a ještě více znásobila své bohatství. Země jako Monako, Kajmanské ostrovy nebo Bahamy se tak logicky musí milionáři hemžit. Realita je ale poněkud jiná. V těchto zemích mají milionáři většinou jen založené offshorové společnosti a bydlí v zemích, odkud pocházejí, často se dokonce neodstěhují ani z rodného města. Většina z nich uvádí, že míra zdanění je nezajímá, co se bydlení týče, ani zdaleka tolik jako třeba dostupná kvalitní zdravotní péče, kvalitní školy pro děti a rodinné zázemí.

3) Bohatství nevydrží věčně

Pomyslnou výhodou bohatství je představa, že jakmile je někdo bohatý, tak bohatým i zůstane a jeho jmění zabezpečí i jeho děti a vnoučata. Stačí, když váš pradědeček před 80 lety něco vymyslel, a vy se jen narodíte do zlaté kolébky a celý život nemusíte ani hnout prstem. Pravda je ale taková, že jmění v rodině téměř z 90 % nepřežije tři generace. Jak se rodina rozrůstá, většinou stačí jeden marnotratný potomek nebo jeden neúspěšný podnikatel, a peníze vydělávané desítky let za pár měsíců vyletí oknem.

4) Bohatá rodina jako zlatá klec

Záviděli jste ve škole spolužákovi z bohaté rodiny, že má všechno, co chce? Ve finále dětem z bohatých rodin není moc co závidět. Jejich rodiče s nimi mají mnohem méně kontaktu než rodiče z rodin s nižšími příjmy. Bohaté děti brzy drahé dárky omrzí a ona možnost mít vše je pro ně limitující a skličující, protože nepoznají pocit toho něco si zasloužit a na něco se těšit. Psychologické studie ukázaly, že čím větší je příjem rodiny, tím větší je šance, že dítě bude trpět depresemi a pocitem méněcennosti a spadne do drogové závislosti. Ač to zní neuvěřitelně, bohaté děti se častěji dopouštějí drobných krádeží v obchodech než jejich chudší vrstevníci, čistě jen proto, že kupovat si věci je pro ně nudné a krádež je alespoň nějakým zpestřením života ve zlaté kleci.

5) Možnost utrácet je dobrý sluha, ale špatný pán

Co byste dělali, kdybyste měli neomezené bohatství? Nejčastější odpověď je užívání si života a možnost koupit si cokoliv. Kdo by nechtěl vstávat, kdy se mu zachce, dopřávat si života v luxusu, jíst vybrané pokrmy a vozit se drahými auty? Budete se divit, ale těmi, kdo by toto nechtěli, jsou často sami milionáři. Utrácení je návykové a mnoho milionářů doplatilo na to, že své peníze utratili za zbytečnosti a vzhledem k nicnedělání už nevydělali nové. Toto chování s sebou rovněž nese zvýšené riziko depresí a syndromu vyhoření, jelikož kdo má všechno, často propadne skepsi z toho, že vlastně nemá nic. Vysokopříjmové skupiny navíc vykazují i zvýšenou míru sebevražd.

Zde si pak můžete přečíst o tom, jak velkou roli hraje v našich životech fakt, že většina peněz na světě ve skutečnosti neexistuje.

Podobné články

Doporučujeme

Další články