fb pixel 5 důvodů, proč se americké seriály nevysílají, jak mají – G.cz
Vyhledávání

5 důvodů, proč se americké seriály nevysílají, jak mají

Měli jste někdy pocit, že ve vašem oblíbeném seriálu něco nesedí? Déjà vu nebo chyba v Matrixu? Nešlo o přeřek nebo zkrat scenáristy. Dost možná jste si jen všimli toho, že je vám televizní krmivo servírováno na přeskáčku.

Václav Rybář
Václav Rybář Aktualizováno 29.6.2023, 10:57

1. Rozjezd musí mít koule

Televizní producenti dost často míchají pořadím epizod už od samotného začátku. V minulosti se tak stávalo, že tzv. pilotní díl se odvysílal až jako druhý nebo třetí, protože na úvod bylo potřeba publikum namlsat nějakou akčnější epizodou. Piloty jsou ovšem často plné vysvětlovaček a představovaček, takže tak neodsýpají. Neslavným případem je třeba pilotní díl seriálu Firefly, který se odvysílal až jako poslední epizoda první sezóny a seriál jím defakto skončil. Dnes se ale pilotní díly připravují pod přísným dohledem producentů a většinou jsou vymyšleny jako odsýpací.

2. Nestíháme

Asi tušíte, že při natáčení filmu se netočí scény chronologicky, ale podle toho, jak se to hodí hercům, náročnosti apod. U seriálů je to podobné - epizody se točí v různém pořadí, podle harmonogramu jednotlivých herců, finanční i logistické náročnosti, nebo podle toho, jak stíhá scenárista. A když se jedno z těchto koleček zadrhne, musí se přistoupit k improvizaci a třeba prohodit dvě epizody. U procedurálek jako Dr. House, CSI, NCIS apod. to nikomu nevadí, vývoj postav během sezóny je mizivý a nikdo si nevšimne, že se něco prohodilo, podobně je tomu u sitcomů. I tady si musíte dát ovšem pozor, jestli se někdo s někým nezasnoubil nebo nerozešel, ale jinak se vlastně prohozením nic nestane. No a pak jsou seriály jako 24 hodin, kdy zkrátka šachovat nemůžete.

3. Hokej nebo fotbal mají přednost

A občas také musí seriál uhnout sportovnímu přenosu. Pro producenty to může být výzva, protože se odsunou do pozdějšího slotu, ale zároveň mohou počítat s celou řadou diváků, kteří nepřepnuli a dost možná se podívají na jejich seriál omylem. Takové je potřeba nalákat, a proto se prohodí pořadí epizod a odvysílá se nějaká šťavnatá, ve které je hodně akce nebo sexu. K čertu s tím, že pak vývoj postav trochu hapruje - řada nesnází se řeší klidně vystřižením celé scény, která tam nepasuje a dotáčkami na poslední chvíli.

4. Vůle lidu

Abychom nekritizovali jen zástupce televizí, občas si za bordel v hlavách mohou diváci sami, resp. jejich zlomek, který tvoří publikum testovacích projekcí. Ti často původní pilot odsoudí jako ukecaný a zbytek odvysílaných epizod naopak hodnotí kladně, takže producentům nezbývá, než pořadím zacloumat, aby vůbec seriálu dali šanci uspět a nezabalit to po několika dílech.

5. Nejslabší, máte padáka

Na konec jsme si nechali ty nebohé epizody, které jsou odkládány tak dlouho, až se vůbec neodvysílají. Buď televizní stanice uměle zkrátí sezónu o jeden, dva kousky, nebo se rozhodne seriál zrušit bez náhrady, protože se jí vyplatí obsadit časový slot nějakou reprízou, která natáhne víc diváků. Fanoušek pak může jen doufat, že se poztrácených dílů dočká třeba na DVD nebo v online archivu.

A TADY máte 28 seriálů z devadesátek, na které nostalgicky vzpomínáme.

Podobné články

Doporučujeme

Další články