fb pixel 5 českých autorů, kteří selhali a překvapivě sympatizovali s Hitlerem – G.cz
Vyhledávání

5 českých autorů, kteří selhali a překvapivě sympatizovali s Hitlerem

Dominik Landsman
Dominik Landsman 22.4.2015, 13:00

Nejen Ferdinand Peroutka se nechal zlákat pozlátkem nacismu, což potvrdil ve svém článku „Hitler je gentleman“, který sice kromě Miloše Zemana nikdo nečetl, ale Jiří Ovčáček ve svém volnu zuřivě prochází dobové anály, aby zašantročený článek objevil a Miloš Zeman jej pak mohl přečíst coby svůj ‚novoroční‘ projev o Vánocích.

Jak se nám ale podařilo zjistit, také další známí čeští literáti (byť v době Hitlera třeba vůbec nežili) jako lidé selhali a veřejně více či méně okatě dali tomuto vzteklému diktátorovi za pravdu. Pojďme se na tyto ztracené duše a latentní nácky podívat blíže:

1) Josef Lada

Josef Lada se naprášil ve své knížce Kocour Mikeš. Nejen, že v publikaci figuruje postava se jménem Nácíček, ale tato postava je naprosto árijsky bílá a vlastenecky setrvává v místě svého narození, zatímco černý trhan a tulák Mikeš putuje po světě a bere tamním lidem práci. Josef Lada se zde taktéž zmiňuje o cikánech, kteří jsou v jeho pojetí nevyzpytatelní zloději, kteří kradou kočky.

2) Jaroslav Foglar

Asi nejvíce se Jaroslav Foglar vyznal z lásky k nacismu ve svém díle „Tábor smůly“. Původně humoristická knížka, kde Foglar vypráví příběhy ze skautského tábora, je ve skutečnosti oslavou koncentračních táborů ledabyle ukrytých do plytké metafory. Není náhodou, že ve svých knihách Foglar oslavuje vedení a výchovu mladých chlapců podle jasných zásad. Zde se nechal inspirovat u Hilterjugend.

3) Božena Němcová

Ačkoliv Božena Němcová zemřela dříve, než se Adolf Hitler narodil, nezabránilo jí to v morálním poklesu a adoraci nacismu. Naplno se projevila ve své knize „Divá Bára“, kde se Němcová s obdivem inspirovala životem Lídy Baarové (třebaže v době napsání tohoto díla nežila ještě ani Lída, ale ni její rodiče), která se – jak je snad obecně známo – pelešila s nacisty a prý i s Josephem Goebbelsem. Jestli je to pravda, to nevíme, ale Jiří Ovčáček o tom na požádání vyhledá článek a tuto tezi potvrdí.

4) Michal Viewegh

Skandálnímu selhání se nevyhnul ani současný autor Michal Viewegh. Ve svém románu „Účastníci zájezdu“ sice na první pohled popisuje autor výjezd dovolenkářů do Itálie, avšak odborníci na výklad textu spolu s Jiřím Ovčáčkem jsou přesvědčeni, že Michal Viewegh umně a tendenčně bagatelizuje transporty smrti do koncentračních táborů. V podstatě tím popírá holocaust.

5) kpt. Ing. Milan Říha, DiS. | kpt. Pavel Kocfelda | kpt. Milan Mařík

Poměrně neznámí současní autoři selhali kolektivně ve své knížce „Vůdce malého plavidla“.

Na první pohled působí jejich příručka jako neškodný návod pro jachtaře, nicméně autoři touto knížkou vzdávají hold „Vůdci“ Adolfu Hitlerovi i jeho vlajkové „Třetí říši“, kterou familiárně přirovnávají k malému plavidlu.

Podobná ‚nevinná‘ přirovnání jsou ovšem pro sympatizanty s nacismem typická.

A dokud Jiří Ovčáček nenajde všechny podklady, aby vás přesvědčil, že Peroroutka byl nácek, můžete se mrknout, proč si ho nevážit (tedy Ovčáčka, ne Peroutky).

Podobné články

Doporučujeme

Další články