4 důvody, proč začít s CrossFitem

Cítíte se slabí? Zkuste program na získání a zformování tělesné síly, používaný policejními školami, týmy taktických operací, vojenskými jednotkami zvláštního určení, mistry bojových umění...

Obrázek uživatele Ivan Brezina
„Svět patří těm, co se neposerou.“

V posilovnách najdete dva druhy lidí. Jedni tam chodí, aby se s našpulenými ksichty fotili u strojů. Druzí přicházejí, aby na sobě dřeli. Pokud patříte do druhé skupiny a kondice je pro vás důležitější než lajky na Facebooku, zkuste CrossFit, který vás dostane do formy.

Co to je?

Crossfit je program na získání a zformování tělesné síly, používaný policejními školami a týmy taktických operací, vojenskými jednotkami zvláštního určení, mistry bojových umění, a stovkami dalších elitních a profesionálních atletů po celém světě. Tréninkový program dodá lidem tělesnou zdatnost – fitness, která je ze své podstaty všestranná, všeobecná a všezahrnující.

Specializace CrossTitu je v odmítnutí jednostrannosti. Program se dá univerzálně odstupňovat podle obtížnosti a je tudíž skvěle použitelný pro každého odhodlaného jedince bez ohledu na dosavadní zkušenost. Stupňuje se zátěž a intenzita, ale program cvičení se nemění.

Kde se to vzalo?

Formát i název CrossFitu má na svědomí Američan a bývalý profesionální gymnasta Greg Glassman, který v polovině 90. let otevřel první gym v Santa Cruz. Už od 80. let se jako trenér snažil připravovat všestranný tréninkový program pro své svěřence, tehdy ještě bez komerčního využití.

V roce 2000 si Glassman zaregistroval internetovou doménu Crossfit.com a stal se také vydavatelem časopisu Crossfit Journal, který byl přístupný členům registrovaným právě na jeho stránce. V roce 2005 bylo jen v Santa Cruz 18 poboček CrossFitových gymů. O pět let později to bylo již 1700 gymů po celém světě a toto číslo neustále roste.

A proč to vyzkoušet?

1. CrossFit je promyšlený

Jeho hlavní vlastnost spočívá v tom, že nemá žádnou specializaci. Je to sport uspořádaný z jiných sportů do jednoho speciálního programu. Ve Spojených Státech kdysi vznikla velká studie, která označila Romana Šebrleho jako nejuniverzálnějšího atleta planety a CrossFit byl do určité míry odpovědí na to, jak toho dosáhl. V programu jsou prvky z gymnastiky, aerobního cvičení a olympijského vzpírání. Zakladatel CrossFitu Greg Glassman vzal to nejlepší ze všeho a udělal si svůj vlastní plán.

Slavný americký architekt Buckminster Fuller tvrdil, že plně funkční a správně postavené systémy nejsou nikdy v rozporu. Naopak se vždy navzájem podporují. CrossFit je toho důkazem.

2. Využijete ho v běžném životě

Výhodou oproti posilování na strojích je také fakt, že nově naučené schopnosti využijete v běžném životě – při sportu, sexu, tanci, hospodské rvačce nebo stěhování nábytku.

Pokud pochopíte, jak stabilizovat páteř, ramena a pánev při mrtvém tahu nebo přemístění, dostanete přesný a bezpečný návod, jak zvedat zátěž ze země. Pokud dokážete při shybech nastavit hrudník do neutrální pozice a stabilizovat ramenní kloub, dokážete stejný princip použít při šplhu na strom.

3. Diagnostikuje vás a napraví

Program funguje jako vynikající diagnostická metoda, která odhalí vaše pohybové vady a zvládne je napravit. Díky tomu pak dokážete své tělo využívat skutečně naplno. Když nedokážete zvednout zátěž ze země a udržet přitom páteř ve správném postavení s rovnými zády, i bez lékaře zjistíte, že máte zkrácené hamstringy. Samotný gym je pro-to jakousi laboratoří.

4. Teď je na to ideální doba

Reebok, který je oficiálním výrobcem crossfitové výbavy, právě rozjíždí projekt, v rámci kterého bude několik týdnů individuálně připravovat vybrané začátečníky pod vedením zkušených koučů a závodníků. Kromě toho je vybaví kompletním crossfitovým outfitem.

Chcete se crossfitové výzvy zúčastnit? Nahrajte minutové tréninkové video na Facebook nebo Instagram s hashtagem #ReebokCrossfitVyzva. Více informací najdete ZDE.

A TADY se dočtete, proč v Praze cvičit venku.

Komentáře