fb pixel 3 nejdražší koberce světa – G.cz
Vyhledávání

3 nejdražší koberce světa

Nešlapete si doma náhodou po štěstí? Pokud váš dědeček kdysi koupil orientální koberec, možná vám pod nohama leží miliony. Za nejdražšími koberci světa jsou navíc úžasné příběhy...

Ivan Brezina
Ivan Brezina 24.3.2014, 13:00

1. Rudý Peršan (634 275 240 Kč)

rudypersan Koberec s asymeterickými srpkovitými listy pochází z jihovýchodní Persie první poloviny 17. století. Někdy kolem roku 1900 ho získal americký miliardář William Clark, který ho v roce 1925 daroval newyorskému muzeu umění Corcoran. Aby muzeum získalo peníze na nové akvizice, loni v červnu ho dalo do dražby, jejíž výtěžek se odhadoval na pět až sedm milionů dolarů. Koberec se ale nakonec prodal za 33 756 000 USD (634 275 240 Kč).  

2. Modrý Kermán (186 620 000 Kč)

modrykerman Koberec o rozměrech 339 x 153 cm má purpurový okraj s tzv. herátským geometrickým vzorem, obklopující tmavě modré vnitřní pole plné propletených větví, vířících zelených a rudých listů a žlutých květů. Když se na podzim 2009 objevil na aukci obskurní firmy Georg Rehm v německém Augsburgu, byl označen prostě jako "perský koberec" s odhadní cenou 900 eur (22 950 Kč). Vydražil se za 18 000 eur (459 900 Kč). Teprve pak si ho všimli znalci, kteří ho podle vzoru zařadili do produkce z okolí Kermánu z 16. či 17. století. Podle charakteristického způsobu vazby, vytvářející jemně zvlněný povrch, ho označili za tzv. vázový koberec. V dubnu 2010 se objevil v nabídce londýnské prestižní aukční síně Christie's s vyvolávací cenou 300 000 liber (9 030 000 Kč). Cenu zvýšil příběh. Ukázalo se totiž, že koberec patřil Francouzce jménem Martine Marie Pol, komtese de Béhague (1870 – 1939), slavné milovnici umění, která shromáždila velkou sbírku orientálních starožitností. Po její smrti koberec na řadu desetiletí zmizel v majetku kteréhosi z dědiců, který ho pak zřejmě prodal dál. V dražbě se utkalo sedm zájemců, někteří z nich anonymně na telefonu. Hned na začátku se ukázalo, že aukční síň cenu koberce těžce podhodnotila, protože vylétla strmě vzhůru. Britský týdeník The Economist popisuje: "Na částce 2,4 milionu liber koberec překonal rekord v aukcích koberců a na částce 3,5 milionu rekord v letošních aukcích islámských uměleckých děl. Od pěti milionů liber začala cena skákat po pěti stech tisících. Pro jednoho ze dvou zbývajícíh zájemců se to ukázalo příliš mnoho, než aby dokázal ovládnout své rozrušení, a skončil na částce 5,5 milionu. Včetně provize a daně se tak koberec nakonec prodal za 6,2 milionu liber." Totožnost dvou posledních zájemců zůstala neznámá, ale spekulovalo se, že jde o ropné šejky z Kataru. S cenou v přepočtu 186 620 000 Kč byl kermánský vázový koberec druhým nejdražším na světě.  

3. Perlový koberec (103 345 000 Kč)

perlovykoberec V březnu 2009 byla v aukční síni katarské pobočky Sotheby's za tzv. perlový koberec zaplacena částka 5,5 milionu dolarů (103 345 000 Kč). Tento koberec ovšem není z vlny, ale z 1,5 milionu navlečených perel. Maharádža z indické Barody (Vadodara) ho nechal zhotovit jako dar pro hrobku proroka Mohameda, ale sám zemřel dřív, než mohl koberec předat.  

Plus: Tajemní "transylvánci"

Za orientálními koberci nemusíte do amerických či londýnských dražebních síní ani na bazary v Teheránu nebo Istanbulu. Úplně stačí vydat se do rumunské Transylvánie. Zdejší gotický Černý kostel v Brašově a Brukenthalovo muzeum v Sibiu skrývají jedny z největších sbírek starých osmanských koberců na světě, a to včetně vzorů, které se v Turecku do dnešních dnů nedochovaly. Bílý ušak, lotos, holbeins, ptačí koberec... Jak se dostaly tak daleko za západ? Od 13. století se v Transylvánii začali usazovat němečtí kolonisté, jejichž města se později dostala pod tureckou nadvládu. Bohatí saští kupci si jako symbol luxusu a prestiže pořizovali asijské koberce a po smrti je pak odkazovali svým kostelům. Vznikl tak jedinečný soubor takzvaných "transylvánců", lišících se od všech ostatních tureckých i perských koberců. Znalci koberců se dnes neshodnou, jestli se pod dohledem tureckých mistrů náhodou netkaly někde na Balkáně.
TÉMATA

Podobné články

Doporučujeme

Další články