fb pixel 27 trendy měst, kde to žije a nuda chcípá – G.cz
Vyhledávání

27 trendy měst, kde to žije a nuda chcípá

Chodíte do ‚svého‘ baru/restaurace už jak do obýváku? A město, kde žijete, vám připadá jako nudná vesnice? Tak na těchto místech se rozhodně nudit nebudete. Stojí za to tam vyrazit, i když je to trochu z ruky.

Adam Maršál
Adam Maršál 28.9.2017, 13:50

1. Řím - Trastevere

Trastevere neboli Zátibeří je malá čtvrť s uličkami plnými obchůdků, restaurací a barů. Zatímco v Římě bydlí Italové z celé Itálie, v Trastevere se drží potomci původních Římanů. Alespoň to o sobě tvrdí. Trastevere kouzlem svých starých činžovních domů s úzkými špaletovými okny a kovovými mřížemi na balkonech, blízkostí nízkých rybářských domů a omšelostí barevných omítek příjemně kontrastuje se zbytkem velkoměsta. V pátek a v sobotu jsou všechny hospody narvané k prasknutí!

2. Lisabon - Bairro Alto

Původně spíš dělnická čtvrť s kořeny až v 16. století je dnes útočištěm umělců, malířů a spisovatelů. Přes den je tu klid, ale po soumraku se mezi barevnými fasádami pokrytými graffiti rozjede bohémský život. V ulicích jako Rua do Norte, Rua da Atalaia nebo Rua do Diario de Noticias zůstávají restaurace i obchůdky otevřeny dlouho do noci. Můžete si sednout, dát si večeři a zaposlouchat se do teskného fada. Ale nemusíte zůstat u smutku. Tím, že Portugalsko bývalo imperiální mocností, se všude hraje i hudba z Mosambiku, Brazílie, São Tomé, z Angoly atd.

3. Mnichov - Schwabing

Kdo se chce v Mnichově bavit, vyrazí do Schwabingu s jeho pověstným bohémským životem, který přitahuje především mladé. Výčet umělců spojených s touto čtvrtí by vydal na kalendář. Jako výchozí bod je dobré vystoupit na stanici metra Münchner Freiheit a najít roh bulvárů Leopoldstraße a Hohenzollernstraße. V okolí je spousta německých pivnic, kterým směle konkurují restaurace s mexickou, italskou i japonskou kuchyní. Dokonce i v zimě uvidíte partu surfařů v neoprenech, kteří zdolávají umělou vlnu na říčce Eisbach pod mostem nedaleko muzea Haus der Kunst.

4. Krakov - Kazimierz

Kazimierz je krakovská čtvrť, kde se po staletí míchala křesťanská kultura s židovskou. Atmosféra starých časů je dávno pryč, ale čtvrť má pořád skvělou náladu. V úzkých uličkách se střídají bary a restaurace, před nimiž se dá v létě sedět venku. V jakoukoli denní nebo noční dobu si můžete stoupnout do fronty u stánku na tzv. zapékanky, superdlouhé housky s nejrůznějšími druhy toppingů. Pro každé centrum většího polského města jako jsou Varšava, Vratislav, Poznaň, Gdaňsk atd. platí, že nemají problém s nočním hlukem. Ve dvě ve tři v noci stále hraje hudba, nikdo nikoho nepolévá vodou a v řetězci Pijalnia Wódki i Piwa se můžete 24 hodin denně vylepšit libovolným drinkem za euro nebo jídlem za dvě.

6. Hamburg - Reeperbahn

Reeperbahn je ulice v hamburské čtvrti Sankt Pauli, která se proslavila jako centrum nočního života. Nálada se dá popsat jako směs New Yorku, Amsterdamu a Londýna. Právě ve zdejších klubech v roce 1960 začínali svou kariéru The Beatles. Název ulice pochází od výrobců lodních lan, kteří zde původně sídlili. Lokalita za městskou bránou Millerntor odjakživa přitahovala různé pochybné existence. Ve dvacátém století zde vzniklo množství restaurací, zábavních podniků a sexshopů, které ulici vynesly označení "die sündige Meile" (hříšná míle). V některých částech Reeperbahnu je povolena prostituce. Ale určitě sem stojí zajít třeba i jen na pivo.

7. Ostrava - Stodolní

Proslulá Stodolní ulice se za posledních deset let stala největší ostravskou turistickou atrakcí a fenoménem, jaký nemá v České republice obdoby. Největší boom je minulostí, ale pořád je to místo s neobyčejnou koncentrací barů a nočního života. Dokonce i ve všední dny zde vždy najdete klub nebo bar, kde vystupuje přinejmenším DJ. Nejlépe se sem dostanete vlakem, který má stanici Ostrava Centrum téměř na samém začátku ulice.

8. Bratislava - Panská

Menší velkoměsta, jako je Bratislava, mají výhodu, že je všechna zábava soustředěna do jednoho místa, takže nemusíte nikam přejíždět. Typickou ukázkou korza - promenády,která žije ve dne i v noci - je cesta od Michalské brány do Panské ulice. V kavárnách a cukrárnách většiny okolních uliček je stále znát odkaz starého dobrého Rakouska-Uherska. Pokud vás zajímá muzika, zkuste např. Nu spirit club ve Štúrově ulici.

9. Barcelona - La Rambla a La Barceloneta

La Rambla je široký bulvár protínající jádro města, kde začíná svou návštěvu většina turistů. Nemůžete ji opominout. Začíná v přístavu Port Vell, končí na náměstí Plaça Cataluny a měří něco přes jeden kilometr. Automobilová doprava je zde omezena na minimum, ale klid tady rozhodně nehledejte. Masy lidí se valí v obou směrech jako divá řeka. Uprostřed jsou desítky zahrádek, kam pikolíci přinášejí jídla z přilehlých restaurací. Levné to není a i když vás nalákají na levnou paellu, připravte si na celkově tučný účet za nezbytnou sangrii. K tomu připočtěte tapas v každém baru! Z okraje Rambly je to pět minut pěšky na pláž Barcelonety, kde se i v teplých zimních dnech scházejí stovky lidí. Pivo za euro od plážového prodavače? Žádný problém!

10. Bělehrad - Skadarska

Dlážděná ulice, která reprezentuje jeden z posledních zbytků starého Bělehradu, po níž se předvádějí holky na podpatcích bojujících s nerovností kočičích hlav. Tak se dá charakterizovat „bělehradský Montmartr“, jak místní nazývají Skadarskou ulici. Bohémské místo na počátku 20. století obývali umělci a básníci. Poměrně úzký, svažitý bulvár lemuje z obou stran řada útulných restaurací. Když se kdekoli zeptáte, jak velké dělají porce, pokrčí rameny a řeknou, že přeci srbské, čímž myslí pljeskavici nejmíň pro dva chasníky.

11. Londýn - Shoreditch, Bricklane, Camden Town

Když se řekne Londýn, každého hned napadne Soho. Jsou ale i mnohem víc trendy místa. Hledáte-li bar, který je právě „in”, rozhlédněte se ve čtvrti Shoreditch. Opravdový bzukot ovšem zažijete v Camden Town, kam vystoupíte na stejnojmenné stanici metra. Stánky, obchůdky a venkovní restaurace s jídly od Anglie přes Japonsko až po Etiopii. V ulici Bricklane zažijete hippie atmosféru se spoustu pubů a sekáčů se vším, co vás napadne.

12. Lublaň - AKC Metelkova mesto

Zatímco Kodaň má svou Christianii, Lublaň se pyšní bohémskou čtvrtí zvanou AKC Metelkova mesto, což je bývalá kasárna z dob Rakouska-Uherska. AKC znamená autonomní kulturní centrum. Čtvrť neomylně poznáte podle graffiti na každé zdi. Epicentrum tvoří sedm budov, které jsou něco mezi kluby a squaty. Všechno je ovšem legální, městem tolerované a především velice zábavné. Každý klub má vlastní program orientovaný na trochu jiný žánr od techna až po punkrock, takže můžete celý večer míchat nálady. Samozřejmě můžete posedět i v klidu nad skleničkou jen tak.

13. Helsinki - Kaivopuisto Park

Když se v zimě letí do Asie, vychází to výhodně s Finnair. Je to levné, ale většinou musíte jednu noc přespat v Helsinkách. Co tam? Pivo je drahé, takže si to moc neužijete. Nejlepším okamžikem k návštěvě finské metropole je 1. květen. Finové nažhavení na příchod jara se vrhnou do Kaivopuisto Parku a rozpoutají masový piknikový mejdan. Nijak se s tím nepářou, začínají již kolem druhé odpoledne. Se vším se rádi rozdělí. Kalorickou záplatu na zotavení se po alkoholu pak hledají v okolních tureckých fastfoodech. A takhle to tady jde pořád až do konce léta…

14. Stockholm - Trädgården

Opět je tu jeden letní tip, ale tak už to u skandinávských zemí bývá. Největší párty probíhá vždy v Trädgården. Během letních nocí se lidé potkávají pod mostem na špičce ostrova Södermalm. Program je celkem jasný. Budete pít. Budete tančit. A pokud se vám opravdu zadaří, někdy k ránu si můžete i zaplavat. Voda tu je.

15. Kodaň - Kødbyen

Kødbyen znamená Masné město. Další příklad jatek, které se v průběhu let přerodily v bohémskou čtvrť. Dnes tu najdete obrovskou koncentraci galerií, ale také barů, kde to začíná žít poměrně brzy večer. Hodně umělecky zaměřený je Karriere Bar. Nejvíc rozjetý je pak oblíbený bar Jolene, který se sem přestěhoval ze čtvrti Nørrebro po dlouholetých stížnostech konzervativněji orientovaných sousedů.

16. Paříž - Montmartre, Bercy Village

Montmartre neboli Hora mučedníků je trochu klišé, ale vynechat ho nemůžeme. Kopec ozdobený bazilikou Sacré-Cœur přitahuje turisty i Pařížany, kteří se chtějí bavit. Na schodišti před katedrálou v létě posedávají stovky diváků popíjející heinekeny za euro a sledující hry s ohni a další atrakce. Na úpatí kopce je čtvrť, kterou díky kabaretu Moulin Rouge není nutné blíže představovat. Pokud vás ovšem láká spíš nakupování, vyražte raději do Bercy Village. Budete překvapeni koncentrací butiků!

17. Livigno

Toto alpské středisko v Itálii se sem nedostalo náhodou. Není to totiž jen tak ledajaké středisko. Kromě toho, že bylo právě vyhlášeno nejlepší lokalitou pro freeriding, je také bezcelní zónou. Pro návštěvníky to znamená litr benzínu za něco málo přes euro, bezkonkurenčně laciný alkohol a nejlepší příležitost pro nakupování. Zatímco v průběhu zimy je vyhledáváno zhusta i rodinami s lidmi, třeba během adventu sem směřují především mladí, kteří se chtějí bavit.

Dalších 10 míst, kam byste měli zajet, najdete na další straně.

Další strana

Podobné články

Doporučujeme

Další články