21 fotek z opuštěného obchoďáku, ze kterých vám bude běhat mráz po zádech

Přepadne vás z nich neodbytný pocit, že svět skončil, protože ho pohltila (nukleární?) zima.

Minulý rok přišel fotograf Seph Lawless s projektem, v jehož názvu Black Friday poukazuje na tradiční americkou nákupní horečku před Vánoci, kdy se věci prodávají s ohromnými slevami a do obchoďáků se mnohdy doslova vlamují šílené davy. V tomhle případě ale šlo o úplně opačný případ – o obchodní domy, které přestaly sloužit svému účelu.

Teď se do jednoho z opuštěných obchodních center vrátil. Konkrétně do Rolling Acress Mall v Akronu v americkém Ohiu – to se otevřelo v roce 1975 a postupně se rozšiřovalo, až v něm v době jeho největší slávy fungovalo na 140 obchodů, multikino, foodcourt... ale potom se zas postupně od roku 2008 zavíralo, až z něj předloni odešel poslední obchodník a kdysi živoucí prostory zcela osiřely.

A pak už to šlo ráz na ráz: ‚objevila se‘ první rozbitá okna, propadla se část střechy a dovnitř vtrhly živly – přírodní i ty lidské. A Seph to během minulého týdne všechno zdokumentoval, když se vypravil do jeho prostor – v podstatě ‚na tajňačku‘, ilegálně, tedy protiprávně, což je na tom mile pikantní, protože „protiprávní“ zní i překlad jeho příjmení do češtiny. Ostatně, ono to ani není jeho pravé příjmení, ale záměrně vybraný pseudonym.

„Najednou se uvnitř rozchumelilo, jak se sníh dostal dovnitř rozbitými střešními okny, a já otočil hlavu vzhůru a vločky mi něžně přistávaly na tváři. Představoval jsem si, že jsem v nějakém obřím imaginárním sněhovém glóbu,“ vzpomíná Seph na jeden z nejsilnějších okamžiků své dobrodružné výpravy. „Mám raději představy a absurditu než rozum a racionalitu.“

Další Sephovy fotografie si prohlédněte zde:

Kromě výše uvedeného linku na oficiální Sephův web se na jeho díla můžete podívat rovněž na Facebooku, Instagramu nebo Twitteru, a jeho projekt Black Friday vyšel i knižně.

Hned jak byly tyhle fotky uveřejněny na serveru petapixel.com, ozval se jiný fotograf – Johnny Joo – s tím, že pořídil podobné fotky ze stejného místa pouhý den předtím než Seph. Pro srovnání se na ně můžete podívat tady:

Komentáře