fb pixel 20 zajímavostí ze světa Harryho Pottera k 20. výročí prvního vydání Kamene mudrců – G.cz
Vyhledávání

20 zajímavostí ze světa Harryho Pottera k 20. výročí prvního vydání Kamene mudrců

Kdo by neznal příběhy mladého čaroděje Harryho Pottera. Knížky o jeho osudech patří k nejprodávanějším knihám všech dob, jejich filmové adaptace vydělaly stovky milionů dolarů a potterovský svět obestírá obrovský fanouškovský kult. Zdá se to k nevíře, ale je to již 20 let, co se na pultech knihkupectví poprvé objevil první díl čarodějnické ságy Harry Potter a kámen mudrců. Všechny potteromaniaky jistě potěší následujících 20 zajímavostí ze světa brýlatého čaroděje s jizvou na čele.

Jan Palička
Jan Palička 27.6.2017, 07:02

1) Harry Potter má narozeniny ve stejný den jako autorka knih J. K. Rowlingová - 31. července. Jen je Harry o 15 let mladší. Zatímco Rowlingová je ročník 1965, Harry se narodil v roce 1980 a celý příběh se tak odehrává mezi lety 1991 - 1998.

2) I datum narození dvojčat Freda a George Weasleyových je symbolické. Kdy jindy by se měli největší čarodějničtí vtipálci, kteří všem okolo tropili kanadské žertíky, narodit, než na apríla.

3) Profesorka McGonagallová, kterou všichni znají jako distingovanou dámu, byla za mlada jednou z nejlepších hráček famfrpálu. Její jméno nalezneme i na poháru famfrpálových šampionů v Bradavicích a to hned vedle jména Harryho otce Jamese Pottera.

4) Famfrpál jako kouzelnický sport se stal fenoménem, který se hraje i ve světě mudlů. Akorát se nelétá ve vzduchu, ale jen s košťaty mezi nohama v tělocvičně, jinak jsou pravidla stejná.

5) Nejen díky famrpálu a třeba viteálům (v originále quidditch a horcrux) byl Harry Potter překladatelským oříškem, jelikož pro většinu čarodějnických pojmů si Rowlingová vymyslela. Český překlad Pavla Medka patří i podle Rowlingové k těm vůbec nejlepším.

6) Čeští a slovenští fanoušci Harryho Pottera si při rozhovorech příliš nerozumí. Zatímco u nás se koleje školy čar a kouzel v Bradavicích jmenují Nebelvír, Havraspár, Mrzimor a Zmijozel, na Slovensku mají Chrabromil, Bystrohlav, Biflomor a Slizolin, přičemž celá škola se jmenuje Rokfort.

7) Postava Hermiony Grangerové je inspirována samotnou Rowlingovou, která přiznává, že sama byla nepříliš populární šprtkou. Hermionin patron je tak zároveň Rowlingové oblíbeným zvířetem - vydrou. Severus Snape je včetně svých mastných vlasů zase obrazem Rowlingové učitele Johna Nettleshipa, který jen místo lektvarů učil chemii.

8) Protivnou a zákeřnou profesorku Dolores Umbridgevou nazval ve své recenzi Harryho Pottera a Fénixova řádu spisovatel horrorů Stephen King nejlépe napsanou psychopatickou záporačkou od dob Hannibala Lecktera.

9) Ředitel bradavické školy Albus Brumbál byl homosexuál, který měl ještě jako mladík intimní vztah s černokněžníkem Gellertem Grindenwaldem. Vzhledem k tomu, že Grindenwald je postavou ve filmových Fantastických zvířatech, možná se dočkáme i rozpracování této romance.

10) Co se romancí ve Fantastických zvířatech týče, zajímavé budou i milostné eskapády hlavního hrdiny Mloka Scamandera, jelikož v příbězích Harryho Pottera, které se časově odehrávají o 70 let později, vystupuje Scamanderův vnuk Rolf, který se ožení s potrhlou, ale dobrosrdečnou Lenkou Láskorádovou.

11) Inspirací pro postavy strážců azkabanského vězení mozkomorů, temných tvorů, které vysávají z lidí radost, přitahuje je strach a jejich polibek dokáže člověka připravit o rozum, byly pro Rowlingovou deprese, které zažívala poté, co jí zemřela matka.

12) O tom, že herci, kteří ve filmech ztvárnili Harryho, Rona a Hermionu, byli povahově blízcí svým postavám, svědčí i to, že když je režisér Alfonso Cuarón nechal vypracovat esej o své postavě, Emma Watson ji napsala na 12 stránek, Daniel Radcliffe popsal jednu stránku a Ruppert Grint neodevzdal ani řádek.

13) Kde čerpala Rowlingová nápady pro jména postav? Inspirace byla různá, nicméně původní jméno Lorda Voldemorta Tom Riddle a jméno profesorky McGonagallové nalezneme na náhrobních deskách kostela v Edinburghu, kde Rowlingová v době psaní kníže žila.

14) Už během psaní prvního dílu si Rowlingová dala za cíl, že celý příběh zakončí slovy: "Harryho už jizva 19 let nebolela." Když došlo na dokončování sedmé knihy s podtitulem Relikvie smrti, přidala za ní ještě větu: "Všechno bylo, jak má být.", aby byl konec optimističtější než jinak celkově velmi pesimisticky laděná kniha, v níž značná část postav zemře.

15) Ač můžeme v rámci sedmi dílů Harryho Pottera sledovat mnoho milostných vztahů Harryho a jeho vrstevníků a v epilogu se dozvíme, kdo se s kým oženil a kolik měli dětí, čtenáři se shodují na tom, že nejsilnější láska byla ta nevyřčená, kterou v sobě celý život dusil Severus Snape k Harryho matce Lily.

16) Předzvěstí toho, že se Hermiona zamiluje do Rona, byla scéna, v níž míchala nápoj lásky a komentovala, že voní jako posekaná tráva, pergamen, mátová zubní pasta a Ronovy vlasy. Rowlingová pak vysvětlila, že nápoj lásky voní každému jinak podle toho, co má nejraději.

17) Ve filmovém zpracování Harryho Pottera herecky zářil Richard Harris, který fantasticky sehrál roli starého moudrého Brumbála. Ten ale vůbec ve filmu hrát neměl. Po úmrtí Michaela Gambona se zvažovalo o jeho nahrazení Ianem McKellenem, ale Harrisova jedenáctiletá vnučka prohlásila, že pokud její děda nebude hrát Brumbála, tak s ním už nepromluví. To dojalo producenty natolik, že Harris roli dostal.

18) Když se Rowlingová rozhodovala, který ze sourozenců Weasleyových bude během bitvy o Bradavice zabit, původně chtěla nechat zemřít pedantského Percyho, kterého neměla ráda. Pak si ale uvědomila, že čtenáři ho také nemusí a tak by je jeho smrt nijak nezasáhla. Proto zemřelo jedno z oblíbených dvojčat Fred Weasley a jedno fanouškovské oko nezůstalo suché. Dokonce i samotné Rowlingové bylo během psaní do breku.

19) V knihách má Harry jasně zelené oči, stejně jako je měla jeho matka Lilly. Herec Daniel Radcliffe je ale modrooký. Jeho oči se filmaři pokoušeli přebarvit v postprodukci a zkoušeli natáčet s kontaktními čočkami. Rowlingová nicméně řekla, že filmový Harry klidně může mít modré oči, ale důležité je, aby je měla i jeho filmová matka, jelikož to, že má oči po ní, je pro děj důležitější, než jejich barva.

20) Kdyby si Rowlingová mohla vybrat jednu kouzelnou schopnost ze svých knížek a použít ji v reálném životě, byla by to neviditelnost. Přiznává, že by nikdy nechtěla zažít to, co prožívala, když psala první knížku, ale že psaní v koutu kavárny, kde by si jí nikdo nevšímal, jí díky tomu, že je celosvětově asi nejznámější žijící spisovatelkou, chybí.

Tady se můžete podívat na nepovedené obálky knížek o Harry Potterovi z celého světa.

Podobné články

Doporučujeme

Další články