198 pasů z celého světa, seřazených podle své ‚síly‘

Naše životy sice dnes ve velké míře ovládají skryté síly ve formě dat proudících přes internet, ale chcete-li vycestovat za hranice své země, nesporně ‚těžkou váhu‘ představují stále ty staré dobré sešitky o rozměrech cca 13 x 8 cm.

Existuje jedna zajímavá a veskrze užitečná stránka, na které si můžete zblízka prohlédnout všechny existující cestovní doklady. Vybírat je lze přímo z mapy světa, podle abecedního řazení, podle barvy (červená, modrá, zelená a černá) nebo (a to hlavně) podle toho, do kolika zemí se s tím kterým pasem dostanete bez víza.

Česko má ‚devítku‘, stejně jako Austrálie a Maďarsko. Před námi je Nový Zéland, za námi Slovensko a Polsko.

Jako ‚nejsilnější‘ pasy – s nejlepší známkou, tedy ‚jedničkou‘ – se umístily pas americký a britský. V reálu to znamená, že jejich držitelé mohou ve srovnání s lidmi z ostatních států cestovat do největšího množství zemí světa bez víza. Konkrétně v případě občanů USA a Velké Británie je to 147 zemí (přičemž celkový počet samostatných státních útvarů, které svým občanům tento cestovní doklad vystavují, je 198).

Drtivá většina cestovních pasů má na přední straně svůj státní znak, ale existuje pár výjimek. Třeba tyhle dva výše uvedené středoamerické státy, které si tam daly mapu s vyznačením svého území.

Což je dodnes poněkud choulostivý problém v případě Guatemaly. Srovnejte si vyznačení hranice státu, který s ní sousedí nahoře na východě, s tím, jak ho má na své mapě El Salvador. Ten tam má plnou ‚čáru‘, zatímco Guatemala tečkovanou. Její soused na východě je Belize – a tato země považuje mapu na guatemalském pasu za hrubou urážku a porušení své svrchovanosti, takže se stává, že odmítá držitele těchto pasů pouštět na své území.

Ale i některé státní znaky na pasech připomínají něco trochu jiného než výsostné symboly. Například africké země Gabon a Tanzanie.

Na jednom najdete kojící matku s heslem „Sjednocení - práce - spravedlnost“, na druhém dva ‚domorodce‘ postavené na heslu „Uhuru na umoja“, což v češtině znamená Svoboda a jednota. V obou případech jde ale skutečně o oficiální symboly těchto zemí.

Různých zajímavostí a srovnání se dá najít ještě daleko více, když vstoupíte na stránku www.passportindex.org.

Nejen pasy, ale i bankovky mohou mít zvláštní příběhy a podoby, jako tyhle nové maďarské eurobankovky, které pod UV světlem svítí, stejně jako to umí kanadské cestovní pasy.

A TADY máte 13 triviálních pravd o fotografii, které si neuvědomujeme.

Komentáře