fb pixel 16 propracovaných kreseb skrývajících mrazivě vtipnou pointu – G.cz
Vyhledávání

16 propracovaných kreseb skrývajících mrazivě vtipnou pointu

+ DALŠÍ 3 FOTKY + DALŠÍ 4 FOTKY

Graffiti stylem i výpovědí – jen je místo spreje vytvořila tužka.

Radek Kovanda
Radek Kovanda 17.2.2018, 13:30

Francouzský kreslíř, který si říká krátkým jménem Pez, pochází z Nantes, kde také pracuje. Vládce skicáků, Mistr detailů nebo Král kreslených vtipů – to všechno jsou tituly, jimž se vůbec nebrání, naopak je pro sebe sám vymyslel při rozhovoru pro web citykingz.com.


Mohl bys nám vysvětlit blíž svůj pracovní postup a materiály, které používáš?
Nemám nic takového jako standardní postup. Některé skicy dělám podle fotky, jiné jsou ze 100 % jenom z mojí představy. Následný postup pak slouží myšlence, ne naopak. U malých obrázků strávím kresbou grafitovými a uhlovými tužkami tak šest až deset hodin. U velkých to může být klidně čtyřicet a šedesát hodin, a to už kromě tužek zapojuju i fixy a spreje. Na střední ze mě učitel vždycky šílel, protože jsem držel tužky nesprávným způsobem... což dělám pořád a nehodlám to měnit.

Sleduješ za poslední roky ve své práci nějaký vývoj?
Samozřejmě, ve vší skromnosti: proto se mi taky mé starší práce vůbec nelíbí. Nicméně snažím se mít ve své práci vždy nějaké prvky nedokonalosti, aby mé kresby nevypadaly příliš esteticky...

Tvoje práce sice nevypadají jako graffiti, ale houfně je uveřejňují právě různé graffiťácké blogy...
Kreslím už od nejranějšího dětství a v pubertě jsem začal čerpat inspiraci z graffiti a hip hopu. V devadesátkách jsem udělal pár throw-upů, jen tak pro zábavu, ačkoli jsem neznal pořádně potřebnou techniku, takže výsledek nebyl nijak oslnivý. Navíc v těch dnech nebyl dostupný veškerý materiál, který dnes seženete na internetu. Pak jsem šel na uměleckou školu a maturoval jsem esejem o graffiti, kde jsem představil styl graffiti jako venkovní nábytek. A od té doby pracuju jako ilustrátor. V průběhu let sleduji, co se děje nové na streetartové a graffiti scéně, ale není to jediný zdroj inspirace.

Kdo jsou tvoji oblíbení umělci?
Mezi moje velmi oblíbené patří třeba věhlasní malíři jako Klimt, Magritte, Escher nebo Dalí. Ale stejně tak mladí umělci, kreslíři a designéři jako Kaws, Bua, Proch, Etam Cru atd. Mnoho jsem jich objevil v devadesátých letech, a kdo by si tehdy uměl představit, že street-art bude mít v současnosti takové renomé. Jsem rád, že hip hop prokázal svůj vliv na historii a že to nebyla jen módní vlna, která by vyvanula.

Co si myslíš o vytváření objektů? Zkusil bys někdy 3D techniku?
Ale ano, sochy mě hodně zajímají, rád bych jednoho dne zkusil nějakou spolupráci s lidmi z tohoto oboru. V současné době zkouším a experimentuji s instalacemi pro své budoucí výstavy.

Kreslíš spousty různých postav s úžasně propracovanými detaily. Co tě přitahuje k detailům?
Mám rád bohatost a komplexnost výtvarných děl, kde se vám oči ztratí v záplavě podrobností, takže neustále nacházíte a vidíte něco nového, ale při tom stále vnímáte i celek. A je to tím lepší, když má dílo nějakou koncepci a vyzařuje z něj určitý pocit.

Odkud se vlastně vzalo tvé jméno Pez? Máš rád tyhle cucací bonbony pro děti?
Vůbec ne, a pseudonym Pez pochází z mého skutečného jména. Dali mi ho kamarádi, když mi bylo asi dvanáct, a jenom ti, kdo mě znají, vědí proč.

Máš nějakou radu pro začínající umělce?
Pracovat, pracovat, pracovat! Sledujte vše kolem sebe, zajímejte se o všechno, neomezujte se na jeden styl nebo kulturu a čas od času se na to, co děláte, zadívejte z odstupu.

A nakonec se podívejte na podobně do hloubky propracované, přitom na první pohled dětsky jednoduché, krásné a zároveň znepokojivé obrázky z tak trochu jiné kultury a kouta světa – 46 temných a děsivých ilustrací půvabné ruské reality.

Podobné články

Doporučujeme

Další články