fb pixel 15 tipů, jak se zbavit rýmy – G.cz
Vyhledávání

15 tipů, jak se zbavit rýmy

Smrkání a kýchání dokáže pěkně znepříjemnit život. I když se říká, že vyléčit rýmu trvá obligátní týden, sesbírali jsme 15 tipů, jak jí přelstít – anebo si alespoň ulevit a posílit obranyschopnost. Znáte všechny?

Nikola Nádvorníková
Nikola Nádvorníková 13.1.2017, 09:00

1. Běžte do sauny

Sauna a teplo působí blahodárně zvláště v rámci prevence, ale i v počátcích rýmy je sauna doporučována. Teplo prohřeje tělo a uvolní dýchací cesty. Volte ale raději saunu parní, u které teplo rozšíří dýchací cesty a pára se postará o zvlhčení dýchacích cest, tedy lepšímu uvolnění a rozpouštění hlenů.

2. Cibulové ponožky

Uvolnit hlen a zmírnit bolest vám pomohou takzvané cibulové ponožky. Lidské chodidlo obsahuje reflexní body, jejichž stimulace pomáhá při masáži k uvolnění celého těla. Obdobně je tomu i u cibulových ponožek, které mají silný čisticí efekt. Ponožkový trik dokáže zatočit s nachlazením i chřipkou. Jak na to? Nakrájejte nadrobno jednu velkou cibuli, rozložte ji na dva bavlněné šátky, rozmačkejte, ohřejte na obrácené straně poklice hrnce, ve kterém se vaří voda. Poté si přiložte šátky na chodidla tak, aby se pokrájená cibule dotýkala chodidel, schovejte nohy do tlustých ponožek a nechte působit celou noc. Ráno se budete cítit skvěle! Tento trik je pro vaše tělo mnohem šetrnější a účinnější než konzumace antibiotik.

3. Dbejte na pitný režim

Ano, pitný režim je důležitý. Denně bychom měli vypít zhruba 2 litry, některé zdroje uvádějí asi 30 ml tekutin na 1 kg své váhy. Důležité je také to, co pijeme. Káva či sladké limonády se totiž do pitného režimu nepočítají, neboť organizmus dehydratují! Doporučuje se obyčejná či minerální voda, zeleninové šťávy (ovocným se vyhněte, překyselují organismus) a bylinkové čaje (skvěle se osvědčil Pickwick Herbali). Rozhodně se nedoporučuje pít velké množství tekutiny naráz, tím přetěžujeme ledviny. Pít by se mělo v průběhu celého dne po menších dávkách (max. 2 dcl). Vsaďte na jistotu a v kabelce noste 100% šťávu Relax lisovanou za studena, obsahuje vlákninu a vitamin C.

4. Švestičky

Vyzkoušejte švestičky umeboshi! Doporučuje se každý den ráno na lačný žaludek sníst jednu švestičku a v případě, že už vás rýma dostala, tak přidat i jednu večer. Umeboshi jsou japonské ume švestky naložené v mořské soli a listech shiso. Vyrovnávají překyselení organismu a posilují imunitu člověka.

5. Volte pomoc z přírody

První věc, po které člověk s rýmou sáhne, bývají nosní kapky či spreje. Při výběru léčby je velmi důležité neřídit se pouze rychlou účinností, ale přemýšlet nad dlouhodobým hlediskem. Ne všechny kapky jsou totiž na přírodní bázi, většina se dokonce může užívat jen po omezenou dobu, protože si na ně lidské tělo vytváří závislost. Doporučujeme si pečlivě vybírat efektivní, bezpečné a přírodní pomocníky (např. nosní sprej Humer Sinustis). Pro vaše nejmenší používejte mořskou vodu pro kojence, která se prodává v praktických ampulích.

6. Očesnekujte si život

Možná se divíte, proč česnek, vždyť ten je přece na upíry, ale nenechte se zmást! Česnek má několik léčivých účinků a jde o přírodní antibiotikum. Jednou z jeho nejvýznamnějších složek je alliin. Ten se přeměňující na allicin, silné přírodní antibiotikum. S allicinem bezpečně zaženete každou rýmu i nachlazení. Aby se však vytvořilo dostatečné množství allicinu, česnek rozkrájejte, ponechte 10 minut „odpočívat“ a pak rovnou snězte. Po tepelném zpracování totiž většinu této látky ztratí.

7. Podpořte obnovu nemocných buněk nukleotidy

Nukleotidy – všudypřítomné sloučeniny v buňkách všech živých organismů. Jsou vhodné také v období nemocí, kdy už je sice na posilování imunity pozdě, ale rozhodně nepřijdou nijak nazmar. Mají totiž ještě další funkci, a to podporu obnovy buněk po nemoci. „Například, když máte rýmu, vaše nosní sliznice je opuchlá a bolavá. Dodáním většího množství nukleotidů ale dochází k doplnění „stavebních látek“, které pomáhají regeneraci nemocné sliznice a tím i zkrácení doby onemocnění. A to samozřejmě platí nejen u nosní sliznice,“ vysvětluje praktická lékařka MUDr. Janka Tóthová.


8. Hlíva na imunitu

O hlívě ústřičné se toho v poslední době mluví docela dost, zvláště o jejích účincích na hubnutí, vyzdvihována bývá i jako zázračný elixír věčného mládí. Obsahuje mnoho vitamínů, minerálů a stopových prvků a dalších látek, které mají příznivé účinky na podporu imunitu a zvýšení tvorby protilátek proti patogenním bakteriím virům i plísním. Díky silnější imunitě se pak zbavíte rýmy raz dva a příště nebude mít ani šanci.

9. Inhalujte

Působení horké páry se solnými minerály v kombinaci s éterickými oleji či bylinami jistě znáte už z dob našich babiček. „Horká pára pročistí horní dýchací dutiny a uleví ucpanému nosu. Hrozí však opaření. O mnoho účinnější je inhalační léčba, která působí i v okrajových částech dolních dýchacích cest a proniká až do nejmenších plicních alveol, kam se žádný sirup či vodní pára nedostanou,“ vysvětluje dětská lékařka MUDr. Katarína Šimovičová. Skvěle poslouží např. inhalátor Omron A3 Complete, který poskytuje aplikaci léků přímo do horních i dolních dýchacích cest a díky nastavitelnému rozprašovači lze zacílit přímo danou část dýchacích cest, která vyžaduje léčbu. Díky tomu dochází k rychlému a efektivnímu nástupu léčby a omezení vedlejších účinků léků. Vhodné je použití inhalátoru i v rámci preventivní ochrany zabraňující propuknutí těžších stavů onemocnění a následné léčbě antibiotiky.

10. Napařování nohou a předloktí

Na rýmu zabírá podle některých rad také ponoření celých předloktí, popřípadě nohou, do horké vody a vydržet co nejdéle. Díky teplé vodě se roztáhnou cévy v těle, tím se stáhne sliznice a nosní dutina se uvolní. Po této „koupeli“ se ale rychle schovejte pod peřinu nebo riskujete nachlazení.

11. Pozor na další léky

V lékárnách jsou k dispozici vícesložkové léky, které odstraňují několik symptomů najednou. U nich je třeba dávat pozor na kontraindikace a interakce s jinými léky. „Málokdo ví, že pokud je v léku obsažena účinná látka phenylephrin, neměl by pacient současně používat nosní kapky nebo spreje na uvolnění ucpaného nosu, tzv. dekongestanty,“ upozorňuje PharmDr. Ivana Lánová, manažer odborného vzdělávání a vedoucí lékárny BENU. Určitě si tedy i na tak „banální“ onemocnění neváhejte požádat v lékárně o radu a upozorněte lékárníka, pokud jste si již nějaké léky vzali, ať se vám ještě nepřitíží.


12. Spěte!

Vydatný a pravidelný spánek je důležitý nejen pro krásu, ale i pro zdraví. Tělo během spánku regeneruje a nabírá sílu. Při jeho nedostatku je do těla vyplavován nadbytek hormonu kortizolu, který je přezdíván jako stresový hormon. Díky tomu je člověk ve stresu, unavený a tím i ideální oběť pro rýmu ale i chřipku či nachlazení. Přitom je to velmi jednoduché – spát minimálně 6-8 hodin denně a u dětí až o 4 hodiny více. Každý den. Víkendové vyspávání do oběda se do toho nepočítá.

13. Nechte se opečovávat

Že máte jen rýmu? Nevadí, ulehněte do postele a nechte se alespoň jeden den obskakovat. Užijte si to a dopřejte tělu odpočinek, o který si žádá.

14. Aromaterapie

Aromaterapie je velmi stará metoda využívaná jako prevence před některými onemocněními. Na rýmu se doporučuje hlavně máta, eukalyptus, citrus či borovice, které pomáhají uvolňovat dutiny a působí antivirově. Pokud nemáte doma aromalampu, nezoufejte – stačí nakapat pár kapek na papírový kapesníček a umístit jej na topení. Vůně se rozvoní a efekt je srovnatelný.

15. Citron do nosu

Na závěr to nejlepší aneb opravdu tip jen pro ty nejodvážnější! Když vás trápí rýma, vezměte si citron a nakapejte si pár kapek do nosu. Ano, přesně tak. Je to opravdu jen pro odvážně, ale do dvou dnů je zaručeně po rýmě. Pokud nemáte dostatečnou odvahu, lze jej smíchat s olivovým olejem.

A TADY se podívejte, že i zima může být krásná.

Podobné články

Doporučujeme

Další články