fb pixel 14 mnohokrát drsně odmítnutých knižních bestsellerů – G.cz
Vyhledávání

14 mnohokrát drsně odmítnutých knižních bestsellerů

Další důkaz toho, že vydavatelé nemají věštecké koule. Pokud chcete uspět, musíte je otravovat až do posledního dechu.

Václav Rybář
Václav Rybář 8.9.2017, 15:25

Předem žebříčku rovnou osvětlím, že 50 odstínů šedi tu nenajdete. E. L. James na to šla trochu od lesa, a proto nemá pod postelí tuny odmítnutých rukopisů. Její próza totiž původně vycházela na pokračování na jednom australském blogu, coby fanfikce na motivy Stmívání. Autorka se později rozhodla postavy přejmenovat a trochu přemodelovat, načež nově nazvanou knihu rozdělila do tří částí a umístila je na svůj blog.

Později objevila malé australské virtuální vydavatelství The Writer´s Coffee Shop, kam mohla první část umístit coby knihu, kterou si lidé mohou stáhnout, případně nechat prostřednictvím vydavatelství vytisknout. Obojí za drobný poplatek. 50 odstínů šedi se rychle stalo nejstahovanější knihou tohoto spolku, a protože si E.L. James byla vědomá, že přerostla možnosti svých chlebodárců, nabídla na vlně úspěchu knihu několika publisherům. V roce 2012 koupilo práva velké vydavatelství Vintage Books. A zbytek je historie. Ať už věříte jakýmkoliv číslům, prodalo se všech dílů neuvěřitelné množství. Kéž by všechna velká jména historie měla takové koule a přístup k internetu. Sami se podívejte, co všechno musely některé literární ikony vydržet:

1. Radši byste si měla najít práci, tohle lze dělat jenom jako koníčka

Doslovná citace jednoho z dopisů, kterých J. K. Rowling dostala během rozesílání první knížky s Harrym Potterem hned několik. A tohle byl dopis z vydavatelství, které se knížku rozhodlo vydat! Nikdo tehdy nevěřil tomu, že z toho bude víc než jen drobný přivýdělek.

2. Pět let a metrák zamítavé korespondence

Citací by se jistě našlo hodně, ostatně sežeňte si nádhernou autobiografii autorky, jednu z jejích nejlepších knížek vůbec. A že jich vydala požehnaně. O kom mluvíme? O nejúspěšnější ženě literárního světa. Slavnější už je jenom Shakespeare. Už víte odkud vítr fouká? Neříkejte, že alespoň jednu Agathu Christie ve své knihovně nemáte...

3. V tomhle oboru se neprosadíte, radši to rovnou vzdejte

Král westernové literatury, Zane Grey, byl původním povoláním zubař. Trhání tesáků se držel ještě dlouho po vydání svého prvního bestselleru. Dost možná mu tenhle zamítavý dopis pošramotil sebevědomí.

4. Vůbec ničemu se to nepodobá, tohle prostě nemá šanci

Jeden z nejúspěšnějších amerických dětských autorů Dr. Seuss píše opravdu trochu jinak. Na milost ho vzal až sedmý vydavatel v řadě. A celkově z toho bylo 300 milionů prodaných knížek.

5. Je to brak. Absolutní brak. Nevím, co k tomu víc napsat.

První reakce na Šifru mistra Leonarda byly tak brutální, že se Dan Brown raději rozhodl námět odložit a sepsat něco jiného. K postavě Roberta Langdona se ale později vrátil a dneska se může podobným recenzím leda smát.

6. Ten hlavní hrdina mi vůbec nic neříká. Přepište to.

J.D. Sallinger, autor bestselleru Kdo chytá v žitě, se tvrdohlavě snažil svého hrdinu-vypravěče uchránit před jakýmikoliv zásahy. Nakonec se mu to podařilo - vysloužil si nejen desítky milionů prodaných knih, ale i uznání kritiky.

7. Radím vám dobře, zakopejte ten rukopis hluboko pod zem!

Od prudérního vydavatele byste asi ani jinou reakci na Nabokovovu Lolitu nečekali. Autor po několika podobných dopisech raději odjel do Francie, kde se mu povedlo knihu docela rychle udat.

8. Ta hrdinka je zoufale nezajímavá. Kdo by to četl až do konce?

Deník Anny Frankové musel vytrpět celkem 15 odmítnutí ze strany vydavatelů, než se konečně našel investor, který knihu vydal a přeložil do dalších jazyků. Celkem se prodalo víc než 25 milionů kopií.

9. Tohle je dětská knížka? To jste si trochu spletl žánry, ne?

L. Frank Baum se dočkal během snahy o publikování Čaroděje ze země Oz mnoha ústrků za to, že šel proti proudu. Naštěstí vytrval a nebylo mu líto dopisního papíru. Kniha se stala fenoménem, ze kterého se zrodil nejen film a divadelní představení, ale i mnohé další formy.

10. Naprosto nesourodé a zmatečné blábolení

Takovýhle komentář k románu Na cestě od Jacka Kerouaca lze skoro očekávat, pokud zrovna na knížku nemáte náladu a nejste na jedné vlně s jejím autorem. Kerouac skutečně surfuje na proudu vědomí a přebíhá od jedné věci ke druhé. Ale v tom je právě jeho kouzlo, v oné bezprostřednosti, která z něj udělala jednoho z nejprodávanějších autorů. Kniha Na cestě byla pak mnohými kritiky označena za jeden z nejdůležitějších počinů století.

11. Moje noční můra. Tohle v recenzích každý strhá!

Vůbec první komentář k Wellsově Válce světů. Knížka, kterou proslavila zejména rozhlasová adaptace, je nepřetržitě v dotisku od roku 1898. Skutečně noční můra každého vydavatele.

12. Koho podle vás zajímá život newyorské smetánky?

Všechny? F. Scott Fitzgerald musel s Velkým Gatsbym oběhnout hned několik vydavatelů, než mu vykvetla pšenka. Mnozí považovali jeho knihu za příliš melodramatickou a snobskou.

13. Radši se věnujte učitelství

Louisa May Alcott se nenechala první reakcí svého vydavatele odradit. Dopsala knihu v rekordním čase a dala ji přečíst své neteři a jejím kamarádkám. Jejich reakce přesvědčily vydavatele, aby pustil knihu do oběhu. Okamžitý úspěch pak donutil autorku k sepsání dalších knih se stejnými hrdinkami. Lidé se jich nemohli nabažit.

14. Řeknu vám to na rovinu, neztrácejte dalším psaním čas...

John Le Carré napsal knihu Špion, který se přišel ohřát po dekádě strávené v tajných službách. Svou frustraci, ale hlavně detailní popis praktik agentů na obou stranách barikády, zachytil na stránkách, ale ne všichni vydavatelé byli výsledkem nadšeni. Na rozdíl od čtenářů a kritiky. Špion vyhrál hned několik literárních cen a patří ke klasice žánru.

A TADY se podívejte na 21 knih, které změnily náš život.

Podobné články

Doporučujeme

Další články