Jejich hroby jsou prázdné: 13 nejzáhadnějších zmizení

Nevíme sice, kdy umřeme, ale jednou tu po nás zůstane aspoň hrob nebo urna. Někteří lidé však zmizeli téměř beze stopy...

Obrázek uživatele Ivan Brezina
„Svět patří těm, co se neposerou.“

1. Amelie Earhart

791px-Earhart_and_electra (wikipedia.org) Nositelka řady leteckých rekordů byla první ženou, která v roce 1928 sólo přeletěla Atlantik. V květnu 1937 se vydala na cestu kolem světa. V červenci za sebou už měla většinu trasy a zbývalo jen přeletět Tichý oceán. S navigátorem Fredem Noonanem zamířila z Nové Guineje na ostrov Howard, kde měli doplnit palivo pro přelet na Havaj. Nedoletěli. Do rozsáhlé pátrací akce se zapojily i letadlové lodě. Marně. Podle některých svědectví nouzově přistáli na ostrově Saipan, kde byli zajati a popraveni Japonci. Spíš ale ztroskotali u atolu Kiribati, kde i přes nedostatek vody přežili několik týdnů až měsíců. Po letech tu byly nalezeny opracované lastury a želví krunýře k chytání deště, zbytky dámské boty a kus plexiskla, odpovídající typu letadla. O zmizení Amelie Earhart byl v roce 1994 natočen film Poslední let.

2. Steve Fossett

Americký miliardář v březnu 2005 jako první sám obletěl svět v balonu. Když se v září 2007 vydal na krátký vyhlídkový let, jeho malé letadlo zmizelo nad nevadskou pouští. Měl dostatek paliva, vysílačku, letecké hodinky s nouzovým signálem... Oblast prohledávaly desítky letadel a vrtulníků, 50 000 dobrovolníků z celého světa na webu prohlíželo satelitní snímky... Nic. Až v září 2008 byl v poušti nalezen vrak letadla, doklady a zbytky lidské kostry roztahané zvířaty. Testy DNA potvrdily, že patří Fossettovi, kterého z nebe zřejmě srazila náhlá turbulence.

3. Jan Moťovský

Majitel soutěže Miss ČR a provozovatel muzea Karla Gotta v Jevanech odjel v srpnu 2008 na obchodní jednání do Francie, kde zmizel beze stopy. Před nedávnem byl prohlášen za mrtvého.

4. Jim Thomson

photo-jim-712064-20091210 (www.tomdithomas.com) Americký podnikatel s hedvábím, jehož dům, přeměněný na muzeum, dnes můžete navštívit v thajském Bangkoku. O Velikonocích 1967 si odpoledne vyšel na malou procházku v malajských kopcích zvaných Cameroon Highlands a už se nevrátil. Byl napaden a sežrán tygrem, sražen autem a v rychlosti pohřben v džungli, unesen (přičemž zemřel dřív, než mohli únosci požádat o výkupné) nebo popraven na žádost CIA, pro kterou pracoval?

5. František Procházka

Bývalý zaměstnanec české bezpečnostní agentury G4S Cash Services v prosinci 2007 v Praze ukradl 500 milionů korun. Muž, který udělal největší "ránu" v kriminální historii jak Česka, tak Československa, byl odsouzen jako uprchlý. Podle policie je už zřejmě po smrti.

6. Jana Kubištová

V červenci 2001 zmizela na ekvádorské hoře Jana Kubištová z Boharyně ve východních Čechách. „Na vrchol vystoupila jako první," řekl novinář Filip Kanda, který sledoval její temný osud. „Když později dorazili její čeští kolegové, řekla jim, že je jí zima, a dolů se vydala sama. To bylo naposledy, co ji viděli. Zmizela při sestupu, v mlze a dešti..." Ekvádorský venkov je bezpečný, takže přepadení či únos lze vyloučit. Podle Kandy je nejpravděpodobnější, že se zřítila do nějaké trhliny: „I tak je ale zvláštní, že pátrací týmy, jež horu velmi dobře znají, její ostatky nenašly..."

7. Michael Rockefeller

michael-c-rockefeller-1934-1961-everett (ineartamerica.com) Člen slavné americké miliardářské rodiny Michael Rockefeller se na podzim 1961 vydal do nitra Papuy-Nové Guineje. Podle nejpravděpodobnější teorie byl zabit a sněden kmenem Asmatů z vesnice Otsjanep, kteří se tak pomstili za zastřelení svého náčelníka. Spisovatel Paul Toohey pak v roce 1979 vyměnil s domorodci za lodní motor tři lebky, z nichž jedna prý patřila "bílému muži". Rockefellerova matka mu za ni dala čtvrt milionu dolarů.

8. Richard Halliburton

Záhadným zmizením často vzniká legenda, která korunuje dílo. V březnu 1939 se takhle ztratil proslulý autor cestopisů Richard Halliburton, muž vyhledávající nejnebezpečnější a nejbláznivější dobrodružství. Na čínské džunce Mořský drak se právě pokoušel přeplout Pacifik z Hongkongu do San Francisca. Poslední slova, která odvysílal, zněla: „Bouře od jihu. Silné poryvy vichřice. Zábradlí na návětrné straně pod vodou. Lůžka mokrá. Stěží udržujeme kurs. Mám se báječně. Přál bych vám, abyste byli na mém místě. Stop." O šest let později byly trosky Mořského draka nalezeny u břehů Kalifornie.

9. Antoin de Saint-Exupéry

exupery Podobně čítankově tajemný byl i osud francouzského spisovatele Antoina de Saint-Exupéryho, autora slavného Malého prince a válečného pilota. V červenci 1944 zmizel při letu z Korsiky nad Francií. V roce 2000 byly trosky letadla nalezeny v moři u Marseille. Bývalý stíhač německé luftwaffe Horst Rippert pak v roce 2008 napsal: „Můžete přestat pátrat - to já jsem sestřelil Exupéryho. Kdybych věděl, že v letadle sedí jeden z mých nejoblíbenějších autorů, nikdy bych nestřílel..."

10. František Gellner

gellner_frantisek (wikipedia.org) Hodně lidí zmizelo za válek a převratů. Třeba český básník František Gellner, který v srpnu 1914 narukoval do rakousko-uherské armády. Na haličské frontě si prý vyčerpán dlouhým pochodem lehl u silnice, aby „počkal na svůj osud". Dočkal se a byl prohlášen za nezvěstného.

11. Raoul Wallenberg

Švédský diplomat za 2. světové války vydáváním pasů a velkým osobním nasazením zachránil asi 100 000 maďarských Židů. V lednu 1945 ho při "osvobozování" Budapešti zajala Rudá armáda pro domnělou špionáž. V červenci 1947 Wallenberg zřejmě zemřel, ale vězni z gulagů tvrdili, že se s ním na Sibiři setkali ještě kolem roku 1980.

12. Sean Flynn

Americký fotograf byl v dubnu 1970 v Kambodži zatčen hlídkou Rudých Khmérů a od té doby o něm nikdo neslyšel. Podle některých informací byl v červnu 1971 popraven, ale úplně jisté to není. Pankáči z The Clash o něm napsali song Sean Flynn, který vyšel na desce Combat Rock (1982).

13. Jan Nejedlý

238847-original1-ozs8d (pcr.cz) Zmizel v lednu 1998 v Praze a bylo mu devět let. Odešel si hrát za kamarádem, ale domů se už nikdy nevrátil. Stopy končily v Podolské ulici, odkud mohl být podle policie unesen v autě. Možná se ale taky utopil ve Vltavě. Dnes by mu bylo šestadvacet let.

A jak zmizet pod zem ve Vietnamu, se dočtete ZDE.

Komentáře