fb pixel 12x slunce v umělé, zářivě hřejivé formě: vypravte se do míst, kde slunce už dávno září v plné síle, ačkoli u nás je pořád ještě zima – G.cz
Vyhledávání

12x slunce v umělé, zářivě hřejivé formě: vypravte se do míst, kde slunce už dávno září v plné síle, ačkoli u nás je pořád ještě zima

Budoucí největší solární elektrárna světa v nevadské poušti. Tři solární pole soustřeďující světlo do věží s vodou, z níž vzniklá pára bude vyrábět elektřinu.

Dny se nám prodlužují – jistě, ale pomalu. Od téhle středy je dokonce den delší než noc, jenže slunce je stále slabé a moc nehřeje. Přinášíme vám proto inspiraci na tucet míst, kde slunce už teď svítí a hřeje o sto šest. Protože kam nechodí slunce, tam přicházejí ke slovu lidský um a vynalézavost.

Pavel Vondráček
Pavel Vondráček 23.3.2018, 08:22

1. Největší umělé slunce světa

Před rokem na jaře zapnuli vědci v německém Jülichu největší umělé slunce světa. 149 xenonových reflektorů vyprodukuje desetitisíckrát intenzivnější svit, než jaký dopadá na Zemi. Naživo ho těžko uvidíte, protože v jeho okolí panují teploty přes tři tisíce stupňů. Hřát vás ale může pomyšlení, že se s jeho pomocí bude jednou vyrábět levné vodíkové palivo.

2.Nejvýkonnější sluneční elektrárna světa

Mezi Cordobou a Sevillou poblíž silnice A-4 se rozkládá obří elek­t­rár­na Gemasolar – 120 tisíc solár­ních panelů na ploše 100 hektarů (1 km2) soustřeďuje sluneční paprsky do věže umístěné ve středu kruhu, kde je zásobník se solí rozžhavenou na víc než 500 °C. Ta ohřívá vodu a vzniklá pára pohání turbíny, dokonce i když je oblačno nebo temná noc.

3. Ocelové horské slunce

Italská vesnička Viganella 40 km severozápadně od Lago Maggiore je zapadlá na dně úzkého hlubokého údolí Antrona. Od 11. listopadu do 2. února se do ní za celý den nedostal ani paprsek slunečního světla; než před 12 lety postavili na úbočí hory Colma obří ocelový plát se zrcadlově lesklým povrchem. Může se otáčet pomocí motoru a osvětlovat odraženými paprsky kdysi zcela temnou náves cca šest hodin denně.

4. Zrcadlové horské slunce

Norské městečko Rjukan na tom bylo kdysi se slunečním svitem podobně bledě jako italská Viganella. Proto se inspirovalo a instalovalo na přilehlém vrcholu za městem tři obří zrcadla s motorem napájeným solárními články, které osvěcují v zimě velkou část náměstí.

5. Sluneční cirkus

Slunce má sice jen ve svém názvu, ale známý kanadský Cirque du Soleil vám bez přehánění a patosu přinese slunce do duše. Dnes má toto těleso již několik souborů objíždějících se svými artistickými performancemi celý svět. Mrkněte na jejich stránky www.cirquedusoleil.com.

6. Mrakodrapové paraslunce

Sedmatřicetipatrový londýnský mrakodrap přezdívaný Walkie-Talkie (Vysílačka) sice těsně před dostavbou kvůli svému parabolickému tvaru tavil auta parkující v okolí, ale problém se vyřešil ztemněním oken.

7. Cyklistické noční slunce

Když v polském městě Lidzbark Warmiński na severozápadním okraji Mazurských jezer zapadne slunce, rozsvítí se místní cyklostezky. Jejich povrch je vyrobený ze speciální směsi obsahující fosfor. Ten se přes den ‚nabije‘ světlem, které pak vyzařuje po dobu až deseti hodin.

8. Umělé slunce proti smogu

Čínský Peking se častokrát zahalí do smogu tak hustého, že by se dal krájet, a proto před lety přišla místní radnice s originálním řešením – na nechvalně proslulé náměstí Nebeského klidu umístila obří obrazovku, na níž se promítá hebké zapadající slunce. Nápad převzala i další města, například Čcheng-tu.

9. Slunce na zastávce

Léčba umělým horským sluncem vyzařujícím bílé světlo včetně UV záření je známá již přes půl století a setkat se s ní můžete ponejvíce v ordinacích provozujících tzv. světelnou terapii. A taky na zastávkách MHD ve švédském městě Umeå, jejímž cestujícím má pomáhat předcházet zimním splínům.

10. Sluneční pozorovatelna

Hvězdárna na kopci Žalov nad Ondřejovem slouží k pozorování hvězd včetně Slunce. Coby laická veřejnost se do ní dostanete jen pár dní v roce, ale v přilehlém parku si kdykoli můžete prohlédnout třeba trofejní německé radary z druhé světové, které se stále používají ke sledování naší mateřské hvězdy.

11. Budoucí největší solární elektrárna světa

Tři solární pole soustřeďující světlo do věží s vodou, z níž vzniklá pára bude vyrábět elektřinu, se právě spouštějí v Nevadské poušti. Elektrárna Ivanpah ale snížila svůj plánovaný výkon kvůli ochraně životního prostředí.

12. Myriády mořských sluncí

Na Maledivách se vám občas při přílivu naskytne zvláštní podívaná: přes den je voda červená a v noci se rozzáří modře. Může za to fytoplankton, který sice úchvatně svítí a pro lidi je neškodný, ale vědci z jeho přemnožení nadšení nejsou.

A zde se ještě podívejte na 14 nejlepších fotek chyceného Slunce.

Podobné články

Doporučujeme

Další články