fb pixel 12 příkladů českého herního pravěku – G.cz
Vyhledávání

12 příkladů českého herního pravěku

Ne, nemyslíme kazetové hity na Didaktiku. Tohle je postkomunistická PC éra, ve které se na disketách všech PC hráčů střídalo následujících deset her. Pokud je vám kolem třiceti, určitě jste v tom jeli taky!

Václav Rybář
Václav Rybář 31.3.2014, 10:18

1. Prince of Persia (1989)

prince Přelomovou plošinkovku s plynulou animací pařili všichni. Někteří samozřejmě s tajným cheatem, který umožňoval přeskakovat levely a přidávat životy.  

2. Wolfenstein 3D (1992)

wolf3d První zásadní 3D střílečka z pohledu vlastních očí a námět několika remaků (ten nejnovější přijde letos). Polský nazikiller B. J. pochodoval bludištěm a likvidoval Třetí říši odspoda až úplně nahoru.  

3. Street Fighter II (1991)

sf2 Kultovní japonská mlátička, která jako první přišla s přesnou a rychlou odezvou na hráčovo mačkání tlačítek/kláves. Bojové techniky tak už nebyly dílem náhody a zrno machrů bylo odděleno od plev amatérů.  

4. Mortal Kombat (1992)

mk Odpověď na Street Fightera vsadila na extrémní brutalitu, béčkový děj a skoro fotorealistickou grafiku. Tak úplně to nevyšlo, ale trhání páteří a spousta krve u hráčů slavily úspěch a z Mortalu se stala nesmrtelná legenda.  

5. Another World (1991)

another_w Že měl Princ plynulou animaci? Tahle francouzská skákačka na tom byla ještě mnohem líp a navíc přidala fantastický soundtrack a poutavý mimozemský svět. Některé logické hádanky tu byly na vzteknutí, ale hra byla prostě famózní.  

6. Gobliiins (1991)

gobliiins Tři díly Goblinů mohly za stovky rozmlácených klávesnic. S partou hrdinů jste museli v každé obrazovce vyřešit několik hádanek a poskládat pár věcí dohromady, abyste se dostali dál. Byla to kombinace adventury a logické hry Incredible Machine v krásné kreslené grafice. Vlastně takový pradědeček pozdější logické týmovky Lost Vikings.  

7. Doom (1993)

doom Král 3D stříleček s na svou dobu ohromující grafikou, ovládáním pomocí myši (zatím to nebyl volný pohled do všech stran, ale mohli jste si prohlédnout podlahu a strop) a síťovým multiplayerem. Školní počítačové sítě od té doby patřily jen jedné jediné hře.  

8. Duna II (1992)

duna2 Úspěšná strategická série na motivy Herbertovy knihy. Sbírejte koření, stavte základny a s bojovými jednotkami bojujte proti ostatním rodům a červům. Jednoduché ovládání, nemilosrdné bitvy s umělou inteligencí a chytře adaptovaná kniha. Duna slavila úspěch a zastínila i tahovou konkurenci v podobě UFO: Enemy Unknown. Později vznikla i její středověká variace – Warcraft.  

9. Civilization (1991)

civ Budovatelská pecka od Sida Meyera, kterou hráli především starší a pokročilí. Nebo prostě ti, co s ní měli trpělivost. Spoustu lidí totiž nebavilo stavět civilizace doslova od „kolébky lidstva". Mělo to ovšem své kouzlo, výsledek byl vždy nejistý, a kdo se flákal, ten pak vedl invazi na nepřátelské území s oštěpy proti tankům.  

10. Lemmings (1991)

lemmings Logické hry byly tenkrát úspěšné, ale málokdo strávil víc času u jiné než právě u Lemmings. Tvorečkové bez špetky inteligence se sebevražedně vrhali ze srázů a vy jste je museli, stavěním překážek nebo prokopáváním se skrz podloží, zachránit před jistou smrtí. Pár jich ale vždycky umřelo, protože hráči byli sadisti. Virtuální krev je jistě i na vašich rukou.

11. Summer Challenge / Winter Challenge

summer Letní i zimní olympiády od Accolade (mimochodem i autoři úspěšných formulí) měly na osobních počítačích velký úspěch. A bylo jedno, jestli jste mezerník oddělávali sprintem přes překážky nebo biatlonem. Nejoblíbenější byl hod oštěpem, skok na lyžích a lukostřelba. Naopak nevyzpytatelný skok do výšky byl předem odsouzen k neúspěchu. Tyhle hry se držely hodně dlouho na špici. Částečně i proto, že lepší sportovní hru s tématem olympiády dodnes nikdo nevyrobil.  

12. Face off!

hockey_ Před legendárním NHL tu byl ještě Faceoff, parádní simulace hokeje, která proslula hlavně věrnou simulací zápasových bitek. Kdo vyhrál držkovou, ten nedostal trest. To byla tenkrát slušná motivace. Hraní proti člověku na jedné klávesnici se ovšem také občas neobešlo bez inzultací.
TÉMATA

Podobné články

Doporučujeme

Další články