fb pixel 12 kolumbijských důkazů, že když se graffiti netrestá, může město vypadat skvěle – G.cz
Vyhledávání

12 kolumbijských důkazů, že když se graffiti netrestá, může město vypadat skvěle

Město Bogota je jeden obrovský ateliér a zároveň výstavní síň stříkaného umění.

Petr Bílek
Petr Bílek 5.4.2018, 11:30

Na rozdíl od většiny světových měst se v Bogotě, osmimilionové kolumbijské metropoli, tvorba graffiti moc nestíhá a netrestá. Tvůrci maximálně dostanou občas pokutu. A výsledek je přinejmenším velmi pestrý.

Bogotské zdi jsou pokryté komplikovanými tagy, čmáranicemi i důmyslnými velkoformátovými obrazy.

Australský streetový výtvarník Crips, který se do Bogoty přestěhoval před pěti lety, tvrdí, že vstřícný přístup města ke graffiti umožňuje tvůrcům věnovat se dílu pečlivěji a po delší dobu. Výsledkem jsou propracovanější a promyšlenější díla než například v New Yorku, Londýně či Praze, kde se musí sprejovat v noci a rychle, než přijdou benga.

„Tvoříme většinou v noci a máme čas se věnovat dlouhodobějším projektům,“ vysvětluje Crisp. „A lidi nás podporují. Stalo se mi, že mi lidi při sprejování nosili koláče a kafe.“

Náměty jsou většinou dekorativní, mohou se však týkat i ekologických otázek či traumatu ozbrojeného konfliktu. Ve vleklé válce armády proti polovojenským skupinám či levicovým partyzánům zahynulo již přes 50 000 lidí.

V Bogotě najdete samozřejmě i obyčejné čáranice, většinou od dětí. I když na rozdíl od děl zkušených umělců moc hezké nejsou, jsou nutným důsledkem tolerantního přístupu města. „Jedno bez druhého prostě nejde,“ říká Crisp.

Některé podniky ve čtvrti La Candelaria si nechávají celé zdi pokrývat graffiti na zakázku. Chrání se tak před čmáráním od méně talentovaných umělců. Tvůrci graffiti se v Bogotě navzájem respektují a války mezi sebou nevedou. A po kterých umělcích se ptát? Jen pár jmen: Toxicomano, Lesivo, Praxis, Guache, MAL Crew či Rodez.

Zde vchod do obchodu hlídá žralok:

Na obraze níže je největší hlodavec světa, kapybara. Je to typické zvíře plání na východě Kolumbie. Při nedávném suchu, ovlivněném patrně i těžbou ropy v regionu Casanare, zahynuly stovky těchto zvířat.

A na tomto graffiti vidíte kolumbijské ptáky včetně kondora.

Přibližně polovina Kolumbie leží na území Amazonské a Orinocké nížiny a zdejší druhové bohatství zvířat a ptáků patří mezi největší na světě.

Těžba ropy a kapitalismus jsou trnem v oku řadě bogotských sprejerů.

V graffiti ale nesmí chybět ani čistá zábava a smích.

Pohádková místa, která opravdu existují, najdete ZDE. A jedno z nich leží právě v Kolumbii.

Podobné články

Doporučujeme

Další články