fb pixel 11 nejvýraznějších tváří české sci-fi a fantasy, které nesmíte minout – G.cz
Vyhledávání

11 nejvýraznějších tváří české sci-fi a fantasy, které nesmíte minout

Zdroj: tyden.cz

Fantasy a sci-fi jen od zahraničních autorů? Není to škoda? My Češi mezi sebou máme literární hvězdy, které perfektně vládnou svému řemeslu.

Veronika Doleželová
Veronika Doleželová 11.2.2015, 17:08

Vybrali jsme pro vás nejoblíbenější zástupce obou žánrů. A jestli neznáte aspoň jednoho z nich, no, to je dnes už poměrně ostuda.

České fantasy a sci-fi dílka povětšinou po svém vydání propadají do pomyslného "brakového ghetta", které je širokým čtenářským publikem víceméně ignorováno a nebudí moc pozornosti. Uvedená jedenáctka se ale dokázala z téhle strnulé bubliny prodrat ven. Jsou známí, ve svém žánru uznávaní a vychází jim stále nové knihy. Řadit je podle oblíbenosti by už ale byl trochu oříšek, proto berte tento žebříček spíš jako výčet. Ale co si budeme povídat, Kulhánek je borec Number one.

1) Jiří Kulhánek(pomezí sci-fi a fantasy)

Legenda, která nedá svým fandům spát. Jeho série Noční klub patří mezi největší skvosty, ale samozřejmě, má toho už za celou kariéru sepsaného trochu víc. Jeho knihy jsou plné akce, drsných hrdinů, perfektního černého humoru. Jak ještě lépe vystihnout Kulhánkovu výjimečnost? Třeba tak, že každý jeho čtenář vám s lehce fanatickým leskem v očích zatřese rameny se slovy: "Přečti si ho! Je to VÁŽNĚ nářez!"

Doporučujeme knihy: Noční klub (série), Vyhlídka na věčnost, Dobrák

2) Miroslav Žamboch (sci-fi)

Říká se mu "mladší verze Kulhánka", a tomu prý poslední dobou pomyslně šlape na paty. Kulhánkovi zoufalí čtenáři, kteří už nemají co ke čtení, se po Žambochových knihách vrhají jak zuřiví psi. Snad bych si možná dovolila říct, že je trochu umírněnějším"literárním vrahem". Smrt má u něj trochu hlubší smysl, jeho postavy nejsou žádné rychlokvašky.

Doporučujeme knihy: Ostří oceli; Čas žít, čas zabíjet; Vlk samotář

3) Štěpán Kopřiva (směs sci-fi a fantasy)

Kopřiva je šílený a zároveň geniální psychopat. Scénárista na volné noze a spisovatel svoje věrné ovečky věčně dráždí přeskakováním mezi žánry. Je to řezník. To jen abyste věděli, než se do něj pustíte. Pak už budete ztracení.

Doporučujeme knihy: Holomráz, Asfalt

4) František Kotleta (sci-fi)

O osobě Kotlety nevím přesně, co si vlastně myslet. Buď je to vymyšlená bublina, něčí pseudonym (a fanoušci se domnívají, že by mohlo jít o Kulhánka samotného, ale je to opravdu jen spekulace) nebo je to totální, bezskrupulózní magor. Minimálně životopis o tom trochu vypovídá - viz odkaz. K jeho tvorbě, velmi zrychleně - krev, akce, násilí. Fakt, že je dobrým spisovatelem, mu neupřeme.

Doporučujeme knihy: (pro začátek) Hustej nářez, Perunova krev I.

5) Petra Neomillnerová (fantasy)

Neomillnerovou zbožňuje čtenářské publikum zejména něžného pohlaví. Je přímočará, libuje si v akčních scénách a erotice. Že je ale schopná i jiných výkonů než jen drsných nářezů ukázala i v pohádkově laděné duchařině zaměřené na mladší čtenáře.

Doporučujeme knihy: Psí zima, Zaklínačka Lota, Amélie a tma

6) Vladimír Šlechta (fantasy a sci-fi)

Krom četných povídek má Šlechta vydanou pěknou řádku knih, z nichž nejslavnější je fantasy série Krvavé pohraničí a postapokalyptická sci-fi Oggerd. Skutečně zazářil před více než deseti lety, ale i když se o něm málo mluví, je v českém fantasy klubu dodnes pevnou stálicí.

Doporučujeme: Krvavé pohraničí, Válečná lest, Pár kapek krve

7) Robert Fabian (sci-fi)

Příznačné číslo sedm patří Robertu Fabianovi. Tajemná figurka české military science fiction je pro své fandy velkou záhadou. Krom vydavatele tohoto autora nikdo nezná a k jeho osobě se váží nejasné domněnky. Mezi jeho knihami jsou sice delší časové prodlevy, ale podle všeho je stále činný. Fabianova tvorba má příchuť dřiny, hořkého potu a nebezpečí. Milovníci vojenského drilu - vy budete jeho knihy dozajista totálně žrát.

Doporučujeme: Mariňáci, Semper Fi, Dies Irae

8) Ondřej Neff (sci-fi)

Kdybychom vynechali v tomto žebříčku Neffa, byl by to neomluvitelný přešlap - to je jméno, které zná každý gramotný Čech. Ondřej Neff je důvodem, proč sci-fi a fantasy už nejsou Čechách nejsou zatracované jako brakové žánry. A taky je skvělý spisovatel, o tom žádná.

Doporučujeme knihy: Milénium - Země ohrožená, bojující a vítězná; Pán modrého meče (série)

9) Jiří Walker Procházka (sci-fi a fantasy)

Nesmírně plodný autor. Jinak se mu také říká "buldozer české fantastiky". Přidala bych ho k proudu Kulhánka, Žambocha a Kotlety. Je nejvýraznějším představitelem českého kyberpunku a jeho knihy jsou neobyčejně hutné, plné šíleností a především velmi dobře napsané. Procházka je holt matador. Na jeho knižním kontě je to dostatečně znát.

Doporučujeme: Hvězdní honáci, Druhý krok nikam

10) Míla Linc (fantasy)

Řada povídek a pozvolna rostoucí hromádka knih. Mezi výše zmíněnými autory svým žánrem Linc vyčnívá - rád se noří do temných vod historie a tak jeho knihy ocení zejména milovníci středověku. Nemůžu opomenout ani jeho odbornější tvorbu, dva sešity Středověkého světa. Krom toho je velmi činný na veřejnosti. Pravidelně pořádá literární workshopy a cony - ale o tom zase někdy jindy.

Doporučujeme: Stín černého hvozdu, Mrtví muži netančí

11) Vilma Kadlečková (pomezí sci-fi a fantasy)

Tenhle žebříček by byl zoufale nasáklý testosteronem, což jsem se rozhodla na poslední chvíli napravit. Kadlečková je v současnosti známá hlavně díky své pětidílné sáze Mycelium. Za knihu Jantarové oči převzala minulý rok v rámci veletrhu Svět knihy Ocenění Akademie za nejlepší původní českou sci-fi. A to už něco znamená.

Doporučujeme: Led pod kůží, Pád do temnot, Mycelium (sága)

Toužíte po trochu smyslnějším čtení? Tak tady máte 10 děl literárních klasiků, vedle nichž je 50 Shades of Grey jen levným softpornem.

Podobné články

Doporučujeme

Další články