fb pixel 11 NEfilmových „Oscarů“, protože nejen filmem živ je člověk – G.cz
Vyhledávání

11 NEfilmových „Oscarů“, protože nejen filmem živ je člověk

Každý obor lidské činnosti má své nejvyšší mezinárodní ceny.

Radek Kovanda
Radek Kovanda 22.2.2016, 08:50

Oscarům na konci února člověk neuteče, ani snad kdyby chtěl. Totéž se dá říci o Nobelových cenách o půl roku později. I ty michelinské hvězdy coby nejvyšší kulinářské ocenění na světě nám díky zprávám médií zůstávají v paměti.

A přitom je spousta dalších významných světových ocenění z důležitých odvětví, o kterých jsme nejspíš nikdy ani neslyšeli. Ale ona existují a na jejich každoroční udílení se sjíždějí davy lidí, nebo to aspoň sledují přes internet.

1. Breakthrough Prize in Life Sciences

Česky je to Cena za průlomové objevy v oborech zabývajících se životem a dostávají ji vědci z lékařských oborů. Obdrží nejen tuto skulpturu, ale také tři miliony dolarů, aby „měli peníze a klid na další práci“. A nemusejí to být jen jednotlivci – pokud k určitému ‚průlomu‘ přispělo vice lidí, dostane ji celý tým. Cenu založil před dvěma lety internetový podnikatel a investor Jurij Milner a v nadaci, která ji pořádá, resp. v soutěžní porotě sedí třeba Mark Zuckerberg (zakladatel Facebooku) a Sergej Brin (zakladatel Googlu).

breakthroughprize.org

2. WorldStar Packaging Award

Mezinárodní cena pro výrobce obalů. Jedno z předkol se konalo loni na podzim v ČR a nominaci na „obalového Oscara“ získala slovenská firma Grafobal. Zda jednoho z nich dostane (uděluje se jich až několik desítek v různých kategoriích), o tom se rozhodne v květnu. Loni jednoho získal Plzeňský Prazdroj za litrové balení piva, speciálně navržené k jeho 170. výročí.

www.worldstar.org

3. International Brewing Awards

Tihle „pivní Oscaři“ mají o poznání delší tradici než ti filmoví – pořádají se totiž (byť s přestávkami kolem válek) už od roku 1886. Sice se v nich moc často neumisťujeme, ačkoli kategorií jsou tu desítky... ale letos se na listině vítězů zveřejněné 13. února objevily Krušovice (stříbro za Imperial) a taky Plzeňský Prazdroj (dostal zlatou a stříbrnou, oboje za nealko pivo). Slavnostní ceremoniál proběhne až 29. dubna v Londýně.

www.brewingawards.org

4. International Wine & Spirits Competition

Jako má pivo své „Oscary“, pořádají si velmi podobnou soutěž i jeho alkoholoví ‚konkurenti‘ – vinaři a palírníci. Stejně jako u piva se sejdou soutěžní vzorky z celého světa, které pak ‚naslepo‘ degustuje jak odborná porota, tak laici, a podle toho se pak každoročně v listopadu udělují různé ceny. A taky v Londýně, jako u pivních cen.

www.iwsc.net

5. Laureus World Sports Awards

Nejvyšší mezinárodní cena udělovaná sportovcům v kategoriích Světový sportovec a Světová sportovkyně, to samé pro týmy, průlomové počiny, comeback a akční sporty. V porotě zasedají nejlepší světoví novináři, moderátoři, komentátoři a sportovní odborníci.

www.laureus.com

6. Webby Award

Téhle ceně se přezdívá „Oscaři internetu“ a uděluje se již od roku 1996. Od té doby však přibylo soutěžních kategorií (v současnosti jsou to webové stránky, interaktivní reklama, mobily a online film a video), přičemž v každé se udělují dvě ceny: jedna odborná podle rozhodnutí poroty Mezinárodní akademie digitálních umění a věd, druhá je cena ‚divácká‘ na základě internetového hlasování.

www.webbyawards.com

7. Applause Award

„Oscary pouťových a zábavních parků“ pořádá a uděluje jednou za dva roky švédská společnost Liseberg, která provozuje podobný, světově proslulý park v Gotheburgu. Soutěž se pořádá už od začátku 80. let minulého století a vítězové jsou převážně parky z USA, ale čím dál více se prosazují i ty mimoamerické – Německo, Francie, Guatemala či Hongkong.

liseberg.com

8. Leonardo da Vinci World Award of Arts

Cenu za celosvětový přínos v oblasti umění uděluje každé dva roky Světová kulturní rada (viz odkaz dole). Dostane ji vždy jednotlivec a nejsou zde žádné kategorie – oceněný je prostě na dva roky ten nejlepší z nejlepších. A co vlastně dostane? Vedle diplomu a pamětní medaile také obnos 10 tisíc dolarů. Podobné ceny uděluje tato instituce rovněž v oblasti vzdělávání (José Vasconcelos World Award of Education) a vědy (Albert Einstein World Award of Sience).

www.consejoculturalmundial.org

10. Stevie Awards

První ročník se uskutečnil v roce 2002, ale tehdy se to ještě jmenovalo The American Business Awards. Ano, jsou to „obchodničtí Oscaři“, kteří se od roku 2003 udělují mezinárodně. Soutěž ‚založil‘ americký byznysman Michael P. Gallagher, aby „obnovil důvěru veřejnosti a investorů“ po skandálu s Enronem v roce 2001, a pojmenoval ji Stevie podle jména Stephan, což v původním slova smyslu znamená „korunovaný“. Sošky, které se předávají oceněným obchodníkům, vyrábí stejná firma, která dělá i zlaté sošky pro ceny Americké filmové akademie.

www.stevieawards.com

11. Holberg Prisen

Česky „Holbergova cena“ – v tomhle případe se nejedná o „Oscara“, nýbrž o „Nobelovku na poli humanitních studií, umění, věd, sociologie, práva a teologie“ a od roku 2003 ji každoročně uděluje norská vláda – je to jakási ‚protiváha‘ skutečné Nobelovy ceny udělované ve Švédsku, která však tyhle obory (snad až na diskutovanou Cenu míru) nezahrnuje. Jmenuje se podle Ludviga Holberga, norského spisovatele, filozofa a historika 18. století.

www.holbergprisen.no

A TADY máte 7 důvodů, proč jsou indičtí Oscaři lepší než američtí.

Podobné články

Doporučujeme

Další články