11 krásných zákoutí psychiatrické léčebny Bohnice

Bohnice - synonymum pro "blázinec" a také krásné místo, kam se vyplatí zajít, i když nepotřebujete pomoc psychiatrů.

Obrázek uživatele Dr. techn h.c. Franz Hackenburg
Po studiu na technické univerzitě ve Štýrském Hradci nastoupil do vývojového oddělení automobilky Porsche, nyní působí jako nezávislý konzultant pro média. Je ženatý, má dvě děti a fretku jménem Muschi.

1. Vstupní budova

mini-DSCF3679 Foto: Franz Hackenburg Jeden ze dvou stupních bodů do areálu - budova byla dokončena v roce 1909 dle návrhu architekta Václava Roštlapila, který je také autorem Akademie výtvarných umění nebo Strakovy akademie. V současnosti v ní sídlí vedení léčebny, najdete zde také obchod a toalety pro veřejnost.

2. Kostel sv. Václava

mini-DSCF3678 Foto: Franz Hackenburg Dominanta léčebny byla dokončena v roce 1916. I jejím autorem je architekt Roštlapil, který pro kostel zvolil kombinaci románských prvků a secese. V roce 1919 byl vysvěcen, jeho (dočasná) zkáza začala v roce 1950. Vláda rozhodla o likvidaci léčebny a pacienty z velké části nahradili příslušníci protivzdušené obrany. V provozu zůstalo 17 pavilonů, interiér kostela s výzdobou od českých sochařů a malířů Jakuba Obrovského, Franty Úprky nebo Celestina Kloučka byl zdevastován a budova byla posléze odsvěcena. V roce 1990 byl na žádost vedení léčebny vyklizen a začala jeho rekonstrukce, znovu vysvěcen byl 11. února 1993.

3. Divadlo Za plotem

mini-DSCF3681 Foto: Franz Hackenburg Bylo znovu zprovozněno v roce 1991 a slouží pacientům i veřejnosti, v zimní zahradě (na fotografii vlevo) je od roku 1999 provozován klub V. kolona, kde se konají koncerty i výstavy. Je umístěno mezi pavilony 3 a 4, které slouží příjmovému a rehabilitačnímu oddělení.

4. Obchůdek

mini-DSCF3664 Foto: Franz Hackenburg Nachází se v budově vodárny pod její věží. Zde si mohou pacienti i návštěvníci koupit něco k snědku, pití nebo kouření.

6. Vodárna

combine_images3 Foto: Franz Hackenburg V roce 1951 také přešla pod vojenskou správu, která na zbytky fungující nemocnice tlačila, aby si obstarala svou vlastní.

7. Pavilon 33

mini-DSCF3660 Foto: Franz Hackenburg Krásně zrekonstruovaná budova, kde najdete mužské oddělení následné péče s padesáti lůžky, určené převážně pro nemocné s mentálním postižením kombinovaným s psychiatrickým onemocněním.

8. Socioterapeutická farma

mini-DSCF3668 Foto: Franz Hackenburg V menším areálu, tvořenému nádhernými budovami z tmavě červených cihel, najdete stáje a další prostory pro zvířata, která pomáhají pacientům. Koně a poníci zde slouží hipoterapii a fyzioterapii, můžete se za nimi podívat, i když jste tu jen na návštěvě. Ale pozor - nekrmit! mini-DSCF3671 Foto: Franz Hackenburg mini-DSCF3670 Foto: Franz Hackenburg

9. Aleje

mini-DSCF3667 Foto: Franz Hackenburg Můžete se tu procházet sem a tam, odpočívat na lavičkách, jezdit na kolečkových bruslích nebo na kole. Na rozdíl od klasických parků zde neběhají psi a nekřičí děti, je to skvělé místo k odpočinku.

10. Socha skokana

combine_images Foto: Franz Hackenburg Koukejte pozorně okolo sebe a za plotem jednoho z pavilonů uvidíte sochu nahého skokana o tyči, který má zřejmě představovat překonání problémů a cestu za plot léčebny.

11. Jídelna

combine_images2 Foto: Franz Hackenburg Krásně "opotřebená" a se zajímavou malbou na své západní zdi.

Komentáře