fb pixel 100 dní s Donaldem Trumpem: Je opravdu americký prezident tak skvělý, jak si o sobě myslí? – G.cz
Vyhledávání

100 dní s Donaldem Trumpem: Je opravdu americký prezident tak skvělý, jak si o sobě myslí?

V celkovém součtu slibů a jejich naplnění je Trump spíše průměrem, rozhodně ne nejúspěšnějším prezidentem, kterým se cítí být.
Zdroj: Profimedia

Donaldu Trumpovi se podařilo dosáhnout prvního významnějšího milníku ve své prezidentské kariéře. V úřadu je dnes přesně 100 dní, což je doba, kterou mnozí Američani považují za jakousi ukázku toho, jaký bude zbytek ze čtyřleté vlády nového prezidenta. Po zvolení Trump prohlašoval, že jeho prvních 100 dní bude nejúspěšnějších v historii, podařilo se mu k takto vysoko posazené laťce alespoň přiblížit?

Jan Palička
Jan Palička 29.4.2017, 08:57

Není tomu tak dávno, co téměř nikdo nevěřil, že Donald Trump by kdy mohl vyhrát v amerických prezidentských volbách, a dnes je to už rovných 100 dní od okamžiku, kdy byl prostořeký realitní magnát kandidující v barvách republikánů zvolen 45. americkým prezidentem. V USA je prvních 100 dní prezidentského úřadu považováno za ochutnávku toho, co od nového prezidenta můžeme očekávat po zbytek jeho mandátu. Jakou ochutnávku nabídl Americe i světu Trump?

Kdybychom porovnávali to, co Trump sliboval bezprostředně po zvolení, že v prvních 100 dnech stihne udělat, nevyšlo by to pro něj příliš dobře. Pravdou ale je, že téměř žádný z amerických prezidentů, kteří dali tento pomyslný "stodenní slib", většině slibovaných bodů nedostál. V celkovém součtu slibů a jejich naplnění je tedy Trump spíše průměrem, rozhodně ne nejúspěšnějším prezidentem, kterým se cítí být.

A jak na tom reálně je Trumpova politika v prvních 100 dnech? Začněme pro něj příznivějším výčtem. Úspěšně obsadil volné místo u amerického nejvyššího soudu soudcem Nielem Gorsuchem, kterého mu v Senátu bez problému schválili, čímž stabilizoval stěžejní bod americké justice, který byl poněkud ochromen úmrtím soudce Antonina Scalii. Ač Trump ani nezačal s výstavbou slibované zdi na hranicích s Mexikem a není jisté, zda kdy začne, nelegální migrace z Mexika znatelně ubylo, možná i z obav před tím, co by uprchlíky v Trumpově Americe čekalo. Dalo by se říct, že Trump sám je takovou pomyslnou zdí a to nejen pro uprchlíky. Zda je to dobře, či špatně, ať si každý přebere sám.

Trumpovi se dále podařilo sestavit místy kontroverzní, ale poměrně hladce fungující tým nejužších spolupracovníků, zrušil některé kritizované dohody uzavřené prezidentem Obamou v čele s Transpacifickou dohodou se zeměmi EU a dokázal, že není jen loutkou v rukou ruského prezidenta Vladimíra Putina, když proti jeho vůli nechal v rámci odvetné akce za použití chemických zbraní proti civilistům bombardovat syrské vládní pozice. Tím se dostal do paradoxní situace, kterou lze stěží považovat za výhru. Na jednu stranu ukázal, že Amerika nebude tančit, jak bude Rusko pískat, na druhou vyeskaloval napětí mezi těmito dvěma supervelmocemi, což také není dvakrát žádoucí situace.

Negativ má bohužel prvních 100 dní Trumpova prezidentsví o něco více než pozitiv. Ač by ho až 96 % jeho voličů volilo znovu, celkové kladné vnímání má Trump na pouhých 42 % obyvatel země, což patří k nejnižším dosaženým číslům vůbec. Trump i nadále vyvolává kontroverze, levicoví aktivisté ho nemohou vystát a konají se proti němu četné protesty s desetitisícovou účastí, během nichž musí zasahovat policie a dochází ke škodám na majetku i na zdraví. Společnost v USA rozhodně není sjednocená, naopak je nejspíše rozdělenější, než kdy předtím. I čelními představiteli EU je Trump vnímán spíše jako hrozba. To, že mnoho obyvatel Unie vnímá jako hrozbu spíše právě její čelní představitele, je věc druhá.

Trump nedostál slibu zrušení chaotické reformy zdravotnictví Obamacare a po neúspěšném pokusu je nyní situace v americkém zdravotnictví ještě více bezútěšná a nikdo si nemůže být jist, jaký bude další vývoj. Prezidentova snaha zablokovat formou dekretů vstup obyvatel vybraných muslimských států se zvýšeným rizikem terorismu vždy narazila na nezávislé soudy, které zatím každý z jeho dekretů zrušily. Co se slibované ekonomické reformy a reformy zaměstnanosti týče, vše zůstalo stejně jako v případě zdi v rovině slibů a Trump nepředložil Kongresu jediný konstruktivní návrh.

Celkové vysvědčení za Trumpových prvních 100 dní v úřadu by nebylo rozhodně na vyznamenání, nicméně ani nemůžeme říct, že by takříkajíc prolezl s odřenýma ušima. 100 dní je navíc poměrně krátká doba na to, aby během ní někdo jakékoliv razantnější kroky stihl úspěšně podniknout a obhájit a u žádného z předchozích amerických prezidentů nevidíme v této časové periodě žádné zázraky. Trump bude teprve muset ukázat, co v něm doopravdy je.

A TADY si přečtěte, jak to vypadá se schůzkou Zemana s Trumpem.

TÉMATA

Podobné články

Doporučujeme

Další články