fb pixel 10 věcí, které potřebujete vědět před Oscary – G.cz
Vyhledávání

10 věcí, které potřebujete vědět před Oscary

Nakopněte ve dvě ráno televize, protože začíná jedna z největších filmových i televizních událostí sezóny.

Václav Rybář
Václav Rybář 22.2.2015, 18:03

1. Ta soška není tak úplně zlatá

Oscarovi se familiérně přezdívá zlatý plešoun, ale samotná soška má spíš symbolickou hodnotu (a také ji někteří vítězové v minulosti úspěšně vydražili). Michael Jackson si v roce 1999 koupil Oscara za jeden a půl milionu dolarů. Obecně ale platí, že vítěz je povinen nabídnout sošku k odkupu nejdřív Akademii a to za symbolický jeden dolar. Fyzicky má soška hodnotu několika stovek dolarů - čtyřiadvacetikarátové zlato je totiž jenom nástřik - jádro sošky je z pěny. Hlavní váhu tvoří bytelný podstavec.

2. Pro Sieben je váš kamarád

Pokud chcete slyšet originál bez jakéhokoliv zásahu, nemusíte být nutně v USA. Německé Pro7 už mnoho let vysílá kompletní oscarovou show v původním znění. Německy je akorát reportáž z červeného koberce, kde má německá stanice svoje vlastní reportéry. Vyrazte pro satelit. Pokud má váš dům či byt okna na správnou stranu, máte vyhráno.

3. Červený koberec začíná hodinu před show

V posledních pár letech kouká na oscarovou show v USA cca 45 milionů diváků. Je to méně než na některé sportovní akce, ale pořád podstatně víc než na talentové show a nejsledovanější seriály. Hodinové procházení se po červeném koberci má v některých momentech paradoxně větší sledovanost než klíčové okamžiky samotných Oscarů (třeba předávání sošky pro nejlepší film). Šaty zjevně dělají nejen člověka, ale jsou zodpovědné i za vysoké ratingy.

4. Hlavní hvězdou bude Barney

S hledáním moderátora je to vždycky kříž. Producenti zkoušeli slavné herce, komiky, moderátory ranních i večerních talkshow, ale v novodobé historii se vždycky pokorně vrátili k Billymu Crystalovi, jehož oscarové moderování snad i zastínilo jeho hereckou kariéru. Teď se v zákulisí šeptá o tom, že by tu mohl být nástupce. Neil Patrick Harris je všeuměl - fanoušci televizního seriálu Jak jsem poznal vaši matku dobře vědí, že se umí obléknout do společnosti a pro každou příležitost má pádné otázky i odpovědi. Navíc umí tančit, zpívat a podobnou roli přijme s pokorou, protože není žádná óbrcelebrita. To všechno jsou ale jenom odhady, na moderování Oscarů už si vylámali zuby mnozí. Tak uvidíme, jak se s tím popasuje Barney.

5. Kde jsou Oscaři, tam jsou i Maliny

V předvečer Oscarů se rozdávají i nechvalně proslulé Zlaté maliny. Nikdo ve filmovém byznysu jim nepřikládá větší váhu, protože nejde o opravdu špatné filmy, spíš je to taková recese a zákulisní vyřizování účtů. Veřejnost ale otloukání hvězd miluje, takže se o Malinách vždycky hodně mluví. Tentokrát si ale dovolily dát titul nejhoršího filmu bizarní novince Kirka Camerona Surviving Christmas, což je... snímek, který viděla opravdu jen hrstka lidí. Vidíte? O tom Maliny jsou. Aby zůstaly populární a relevantní, většinou rozdávají ceny spíš slavným loserům, než aby volily opravdu nejhorší film. Letos se to pokoušejí napravit a lidé jsou zmatení. Alespoň, že cenu za nejhoršího režiséra dostal Michael Bay za čtvrté Transformery nejhorší herečku schytala Megan Fox za nové Želvy Ninja a Ben Affleck byl pochválen za to, že od Maliny za herecký výkon v Gigli to dotáhl k parádní režii snímku Zmizelá. Hmm, pochvala na Malinách? Ti organizátoři opravdu měknou!

6. Oscary dostávají i kutilové

Stranou Oscarů stojí Sci-Tech Awards, ceny za technický rozvoj a vědecký přínos kinematografii. Laureáti se scházejí na slavnostním obědě a dostávají svoje vlastní sošky a plakety. Jejich vynálezy a řešení jsou pro filmy často větším přínosem, než konkrétní snímky v daném roce. Ovšem jenom vysvětlit, proč ta věc se šesti kamerami, která se pohybuje na napjatém laně nadzvukovou rychlostí, je velkým přínosem pro Hollywood, může být tváří v tvář laikům poněkud ošemetné. I proto zůstávají kutilové pokorně v pozadí.

7. Hobit není Pán prstenů

Poslední Pán prstenů, Návrat krále, byl nominován na jedenáct sošek. A všechny vyhrál! Poslední Hobit je oproti tomu nominovaný za... střih zvuku! Peter Jackson se musí škrábat na hlavě a přemýšlet nad tím, čím tu Akademii vlastně naštval. Ani fanoušci a kritika ale nebyli z posledního Hobita kdovíjak nadšení. Z vášně se stalo řemeslo a z útlé pohádkové knížečky nabubřelý a pohříchu prázdný epos o třech filmech. Oscarové přehlížení je dost možná zaslouženým trestem. Z kin přesto Jackson odešel s naditou peněženkou a o kariéru se rozhodně bát nemusí.

8. Z vítězů se stali majitelé

Politická i jiná korektnost se rozlezla jako rakovina do všech odvětví lidské činnosti. Možná jste si toho nevšimli, ale už dávno se na Oscarech neříká "Vítězem se stává...", protože to ze všech ostatních dělá losery. Ne, dneska se musí říct "A Oscara získává...". Kyselé obličeje v publiku ale zůstávají. Jak se pozná, že jste tu sošku nedostali právem? Když se při záběru těsně po vyhlášení nedokážete ovládnout a zahrát dokonalý americký úsměv.

9. Nesázejte podle vlastních preferencí

Chcete si vsadit a podpořit film, který se vám líbil? Obrovská chyba! Musíte si uvědomit, že v Akademii hlasuje přes šest tisíc profesionálů. Herci, režiséři, scenáristé, kameramani. Věkový průměr je přes šedesát let, prakticky všichni jsou dobře situovaní běloši. Jak moc se váš filmový vkus kryje s vkusem vašeho dědečka? Za nominace jsou zodpovědné jednotlivé obory (kameramany nominují kameramani atd.), ale o vítězi rozhodují ve všech kategoriích všichni.

10. Zapomeňte na dlouholetá pravidla

Letos jsou všechny kategorie opravdu nabité a hrozí, že Akademie bude chtít nasypat úplně každému. Dřív platilo, že kdo dostane režii, většinou dostane i nejlepší film. Jenže letos je těch tlaků z různých stran tolik, že může přijít na klasické "vlk se nažral a koza zůstala celá". Akademie jako celek se však často nechá ovlivnit hlasem odborníků. Podívejte se tedy na internetu, kdo vyhrál v hlasování režisérské (DGA) nebo scenáristické (WGA) asociace. Tihle vítězové mají většinou Oscara předplaceného.

A TADY máte 6 nejlepších filmů o cestování v čase.

Podobné články

Doporučujeme

Další články