fb pixel 10 věcí, které by nám okamžitě začaly chybět, kdyby nastal blackout – G.cz
Vyhledávání

10 věcí, které by nám okamžitě začaly chybět, kdyby nastal blackout

Filmy nás na tuhle apokalypsu s nefunkční elektrikou připravují léta. Tahle černá hodinka by nás donutila razantně přehodnotit životní styl. A především způsob, jakým komunikujeme.

Václav Rybář
Václav Rybář 28.12.2017, 10:52

1. Orientace

Nejdřív si lidé zvykli koukat do map a neorientovat se podle přirozených bodů v přírodě nebo třeba i v tradiční zástavbě. Dnes už jen slepě hledí do navigací a jejich příkazy považují za svaté slovo. Seberte jim Google Maps a dejte jim do ruky mapu s vrstevnicemi. Ztratí se během několika minut.

2. Jistota

Kdy asi přijde manžel domů? Kde se manželka zdržela? Přijde kamarád, nebo mu do toho něco vlezlo? Mají ještě otevřeno? Všechny tyhle palčivé otázky nás v předmobilním období sužovaly a pomáhaly nám se duševně zocelit. Na druhou stranu to taky byla spousta stresu, kterou lze dnes vyřešit esemeskou nebo použitím mobilního internetu.

3. Setkávání se

Tradiční místa setkávání - hospoda, škola, náves - se dnes dělí o své významné místo se setkáváním virtuálním - maily, sociální sítě, messengery. Zatímco to první zůstává stále stejné, to druhé se bouřlivě mění. Po blackoutu bychom přišli o to rozbouřené virtuální moře, které nám umožnilo se s někým setkat okamžitě a opakovaně, bez ohledu na to, že nás dělí stovky či tisíce kilometrů. Je to ten nejčastější argument obhájců sociálních sítí. Ale sami si sáhněte do svědomí, jestli byste si na půlku vašich přátel z daleka vzpomněli tak často, kdyby vám nesvítili v seznamu „přátel“.

4. Svolávání se

Uspořádat párty nebo večírek byla kdysi skutečně řehole (pro dnešní teenagery stejně nepochopitelná jako slovo, co jsem právě použil). Všech jste se museli třikrát zeptat osobně, udělat jim uzel na kapesníku a doufat, že skutečně dorazí. Dnes je během cuku letu pořešíte pomocí hromadných esemesek nebo rychlého internetu, klidně cestou v MHD. Samozřejmě se opět musíte zeptat třikrát a doufat, že skutečně dorazí. Lidská povaha je i v době internetové totiž pořád stejná.

5. Nedochvilnost

Když jste dřív řekli, že někde budete ve dvanáct, prostě jste tam ve dvanáct dorazili. Maximálně pět minut po dvanácté, protože větší zpoždění se netoleruje, zvlášť když čeká dáma. Příliš jsme si zvykli na omlouvání se skrz esemesku, že máme zpoždění. V textu může být člověk kreativní, je mu to méně blbé, než kdyby musel zpoždění vysvětlovat hovorem. A oběti tohoto zpoždění, čekatelé, si na podobné smskové omluvy zvykají. Sem s tím blackoutem a zpátky s dochvilností!

6. Mobilní paměť

Dřív jste museli všechnu svou moudrost nosit na krku, dnes se přestěhovala do kapsy. S mobilním internetem máte přístup ke všemu rozumu světa, stačí chvilku googlovat a rázem jste nejchytřejší člověk v místnosti. Smartfoun ale dneska mají všichni, takže s šestkou souvisí i sedmička. Viz níže.

7. Instantní lustrace

Věší vám někdo bulíky na nos? Snadno ho můžete usvědčit ze lži nebo rovnou z podvodu! Stačí vytáhnout mobil a chvilku googlovat. Prášilovské historky lze snadno rozprášit, vytahování se uvést na správnou míru a dokonce i povolání sňatkového podvodníka se snad díky nejrůznějším databázím stalo minulostí. Díky mobilu prostě okamžitě víte, s kým máte tu čest. A to by nám už dneska v mnoha situacích zatraceně chybělo.

8. Kontrola nad volným časem

A když se ještě vrátíme k tomu čekání - je jím vyplněna celá lidská existence. Čekáme na doktora, úředníka, známé, Godota. Dřív jste se museli zabavit tím, co se nacházelo ve vašem bezprostředním okolí, v ordinaci to třeba byly staré časopisy a tendenční noviny. Dneska ale nemusíte, na mobilu si snadno najdete, co vás baví. Ať už je to čtení, film, hudba nebo díky mobilnímu internetu v podstatě úplně cokoliv. Fantazii se meze nekladou.

9. Diagnostika sebe sama

Chcete zjistit, že umíráte? Použijte během čekání v ordinaci nějakou tu online aplikaci, která vám poradí s příznaky, které jste si sami objevili. Zaručeně do pěti minut zjistíte, že máte nějakou dosud nepříliš prozkoumanou formu rakoviny. Doktorské weby jsou výsměchem internetu, ale lidé je stejně rádi používají, protože jim umožňují se alespoň částečně zbavit nejistoty. A nahradit ji ještě větší nejistotou. Ne nadarmo je v těch ordinacích pořád plno. Půlka pacientů potřebuje pomoct s opravdovou nemocí a zbytku musíte rozmluvit ty bludy.

10. Náhražka představivosti

Dřív jste někomu něco vysvětlovali a museli jste hodně máchat rukama nebo použít tužku a papír, aby si to dotyčný mohl představit. A to bylo skvělé, protože vlastní představivost je potřeba rozvíjet. Na druhou stranu občas musíte být exaktní, jinak vzniká postupem času deformace gigantických rozměrů. Internet v mobilu to samozřejmě řeší, můžete okamžitě cokoliv ukázat v původní formě, máte v kapse okno do milionů světů. Občas je ale fajn ho v té kapse nechat a barvitou historku prostě jenom říct a nechat fantazii dotyčných pracovat na plné obrátky. Tak na to nezapomínejte a udělejte si občas černou hodinku i bez blackoutu.

A TADY máte 4 důvody, proč odejít z Facebooku.

Podobné články

Doporučujeme

Další články