fb pixel 10 užitečných věcí, které by měl znát každý řidič – G.cz
Vyhledávání

10 užitečných věcí, které by měl znát každý řidič

Automobil se stal neodmyslitelným způsobem dopravy a často téměř členem domácnosti. Autem se po českých silnicích prohání téměř každý druhý Čech a vozidel stále přibývá. Neustále se zvyšující počet automobilů s sebou ale přináší i mnoho rizik. Co byste měli bezpodmínečně vědět, než sednete za volant a na co si dát při řízení největší pozor?

Nikola Nádvorníková
Nikola Nádvorníková 7.11.2016, 17:57


1. Nejvyšší povolená rychlost

Dálnice a rychlostní silnice mají shodný limit 130 km/hod (v obci 80 km/hod) a jsou značeny symbolem v zeleném provedení. Dálnice mají navíc červeně podbarveno číslo komunikace. Od 1. ledna 2016 je zvýšen limit na některých úsecích silnic I. třídy z 90 km/hod na 110 km/hod. Tyto komunikace jsou značeny autem na modrém podkladu.


2. Kontrola rychlosti

Změřit rychlost vám může jak policista, tak i strážník. V ČR jsou radary schvalovány s jednotnou odchylkou ± 3 km/h při zjištěné rychlosti do 100 km/h, respektive ± 3 % při zjištěné rychlosti nad 100 km/h. Tato odchylka není promítnuta do zobrazené rychlosti na radaru, zohlednit ji musí sám policista nebo strážník.

3. Které doklady komu ukazujete?

Policistovi se při dopravní kontrole musíte prokázat na vyžádání řidičským průkazem, osvědčením o registraci vozidla, dokladem o povinném ručení, o zdravotní způsobilosti u starších řidičů a u šoférů z povolání ještě profesním průkazem. Strážníkovi či celníkovi musí postačit pouze řidičský průkaz a malý techničák. Zastavit vás mohou ale kdykoliv, když mají podezření ze spáchání přestupku proti bezpečnosti silničního provozu, řidič je povinen uposlechnout výzvy strážníka.

4. Kdy musíte k nehodě přivolat policii?

Policii musíte zavolat, pokud je při nehodě kdokoliv zraněn, když dojde ke škodě třetí straně nebo když způsobená škoda je alespoň na jednom vozu či věcech v něm vyšší než 100 000 Kč. Pokud policii k nehodě nevoláte, nezapomeňte s dalším účastníkem sjednat dohodu o zavinění, a to písemně, postačí i prázdný list papíru.

5. Asistence při nenadálé události

Žlutý anděl (ÚAMK) – 1234 - Český poskytovatel asistenčních služeb. Službu ÚAMK si můžete zakoupit v několika cenových tarifech, podle toho, o jaké služby v případě nenadálých událostí máte zájem. Stačí si zakoupit roční tarifní kartu na České poště a pak již můžete v klidu na silnice, a to nejen v České republice, ale i po celé Evropě. Webové stránky ÚAMK také nabízí zdarma aktuální informace z dopravy – jako jsou dopravní nehody, omezení, uzavírky.

Pozor na „šmejdy“ na silnicích

Samozvaní asistenti se objeví bez přivolání u havarovaných či porouchaných vozidel. Jedná se o firmy či jednotlivce, kteří vnucují vystresovaným řidičům své služby – jako je odtah nepojízdného auta, náhradní vozidlo a oprava ve spřáteleném servisu. Díky tomu, že nepodléhají žádné kontrole, poskytují často zbytečné, nekvalitní a předražené služby, které zaplatíte ze svého, a to často zcela zbytečně.


6. Oslnění lze téměř úplně eliminovat

Velká část řidičů vnímá zhoršenou viditelnost při špatných světelných podmínkách, dešti, rozednění nebo stmívání, oslnění od protijedoucích vozidel nebo jiného umělého zdroje světla. Eliminovat tyto rušivé prvky umí speciální čočky EyeDrive ®, díku čemuž nedochází ke zpomalení reakčního času řidiče ani v extrémnějších podzimních a zimních podmínkách. Čočky jsou určeny jak pro profesionální řidiče, tak i pro ty, kterým záleží na bezpečném řízení. Nosit je můžete po celý den, při běžných podmínkách nepřekáží, za zhoršené viditelnosti oceníte jejich schopnosti.


7. Záludný zbytkový alkohol

Nejčastějším přestupkem, který může být klasifikován i jako trestný čin, je řízení se zbytkovým alkoholem v krvi. Policie ČR na svých stránkách zveřejňuje orientační tabulku vypracovanou Besipem, ve které si můžete najít čas potřebný k odbourání alkoholu. Zatímco velké pivo odbourá žena přibližně za 4 hodiny, lahev vína večer znemožňuje řízení ráno: v krvi zanechá stopu až 14 hodin! Dechová zkouška je dostatečným důkazem nejen pro správní, ale i pro trestní řízení a není proto nutné konat lékařské vyšetření. Jestliže se řidič odmítne podrobit orientační dechové zkoušce, dopustí se přestupku, za který mu může být uložena pokuta v rozmezí od 25 000 Kč do 50 000 Kč a zákaz řízení motorových vozidel na dobu od jednoho do dvou let.

8. Povinná výbava

Vyjma náhradních žárovek, výstražného trojúhelníku či reflexní vesty, které by neměly v povinné výbavě žádného vozidla chybět, je důležitou součástí povinné výbavy autolékárnička. Její obsah se pravidelně mění a to díky novým zákonům. Na rok 2017 se žádná změna nechystá, ale přesto si u své lékárničky pohlídejte dobu její expirace. Vyhnete se tak pokutě, která může dosáhnout až 2 tisíce korun.



9. Aktuální dopravní informace

Zelená vlna – pořad v jedné minutě shrnuje zásadní informace pro řidiče – ráno každých 15 minut, v průběhu dne každou půlhodinu. V případě potřeby jsou mimořádnosti hlášeny okamžitě. Na telefonní číslo 800 12 20 12 můžete volat, pokud chcete poskytnout aktuální informace ze silnic všem řidičům, kteří Zelenou vlnu poslouchají.

10. Telefon za volantem?

Podle policejních statistik se nejčastější příčiny vzniku nehod týkají nepozornosti. Ta je často způsobena telefonováním, psaním SMS zpráv, laděním rádia či nastavováním navigace, nesledováním provozu, otáčením se na spolujezdce, apod. Používání mobilního telefonu je pokutováno blokovou pokutou ve výši 1000 Kč a třemi trestnými body.

Podobné články

Doporučujeme

Další články