fb pixel 10 seriálových odboček, které slavily úspěch – G.cz
Vyhledávání

10 seriálových odboček, které slavily úspěch

+ DALŠÍCH 5 FOTEK + DALŠÍCH 6 FOTEK

Radši zavolejte Saulovi. Tak se jmenuje seriálová odbočka Perníkového táty a je stejně skvělá jako originál. Jakým seriálovým pohrobkům se ještě povedlo vystoupit ze stínu?

Václav Rybář
Václav Rybář 31.12.2018, 14:15

1. Joey

Po skončení Přátel se Joey vydal do Los Angeles (pro)následovat svou hereckou kariéru. Už jenom přesun z New Yorku do hollywoodského Los Angeles měl dostatečný potenciál. Joey nabídl mnohem mělčí humor, ale vydržel pár sezón a získal si řadu fanoušků. Na kult přátel ale navázalo až HIMYM.

2. CSI: Cokoliv

Má smysl to vysvětlovat? Původní CSI, procedurální detektivní seriál oblíbený po celém světě, odstartoval v Las Vegas s vynikajícím Williamem Petersonem jako šéfem týmu ve městě hříchu. Produkující Jerry Bruckheimer si rychle uvědomil, že má v klíně dojnou krávu, a tak vymyslel CSI: Miami a CSI: New York. A aby toho nebylo málo, odstartovalo i CSI: Cyber. I když mělo původní CSI největší úspěch (a taky největší výdrž), všechny odbočky měly několik sezón a královskou sledovanost. Prostě téma, které se trefilo do aktuálních trendů.

3. Xena

Princezna bojovnice se původně objevila jen jako vedlejší postava v seriálovém Herkulovi. Málokdo tehdy tušil, že Xena bude ještě mnohem úspěšnější a bude se vysílat dávno poté, co Herkules zmizí z diváckého radaru. Girl Power!

4. NCIS: Námořní vyšetřovací služba

Veleúspěšný televizní seriál, který pravidelně láká k obrazovkám deset a víc milionů amerických diváků, je ve skutečnosti odbočkou dalšího úspěšného, dnes už téměř zapomenutého, ale v Česku velmi populárního seriálu. A ten se jmenuje? JAG! Ano, Harmon Rabb uvedl na scénu NCIS, která od něj převzala televizní štafetový kolík a hrdě s ním upaluje dodnes, jištěná svými vlastními spin off seriály NCIS: New Orleans a NCIS: Los Angeles.

5. Jake a Tlusťoch

Věřili byste tomu, že slavný Tlusťoch se poprvé objevil v epizodě Matlocka? Přitom u nás oba seriály byly extrémně úspěšné. V tom původním se bělovlasý právník potil před soudní porotou, ten druhý byl spíš detektivní a podstatně akčnější, těžil především z charismatu Joea Penny jako Jakea a sympatického morouse Tlusťocha. Celkem vzniklo přes sto epizod, než se z tohohle seriálu odklonila další postava – policejní lékař a vyšetřovatel Mark Sloan totiž získal vlastní sérii jménem Diagnóza: Vražda. Tu si určitě taky pamatujete.

6. Booker

Tohle sice není maják úspěchu, ale Bookera možná budou děti devadesátek pamatovat. Navazoval totiž přímo na Jump Street a hlavní roli v něm hrál Richard Grieco coby už trochu odrostlý detektiv. Kožené oblečení, pořádná kára a spousta hostujících herců z Jump Street. Ani to ovšem nestačilo, protože se děj přesunul ze škol do ulic, a to mládež už tolik nebralo. Vydržel jednu sezónu, ale u nás se dočkal několika repríz.

7. Melrose Place

Je právě tolik, kolik je, protože sledujete... no jasně, Melrose Place. Málokdo ovšem ví, že hrst postav z Melrose se poprvé objevila v Beverly Hills 90210. Podnikaví producenti je pak přestěhovali do Melrose, kde řešily ty svoje první dospělácké problémy. Na rozdíl od Bookera si seriál našel dospělejší publikum a uchytil se. Během sedmi sezón vzniklo neuvěřitelných 226 epizod.

8. Angel

Když se postava Angela odklonila z původní Buffy, zabijačky upírů, nikdo nedával seriálu víc než jednu sezónu. Joss Whedon ovšem na svoje nové dítko pečlivě dohlédnul, osadil ho dobrými herci a ještě lepšími hláškami. Nakonec to Angel s Buffy bok po boku dotáhnul na pět sezón a dokonce Buffy o jeden rok přežil. To není špatné skóre.

9. Stargate: Atlantis

Levoboček jednoho z televizních fenoménů uplynulých let – Stargate SG-1. Atlantis se ale vedle svého staršího bratříčka rozhodně neztratila. Celkem vzniklo pět sezón a pravděpodobně by vznikl i celovečerní film, kdyby v roce 2008 kvůli finanční krizi nešlo všechno do kytek. Přesto oba seriály dodnes žijí z repríz a obrovské fandovské základny, která plodí další a další příběhy, kupuje knížky a zboží se seriálovými motivy.

10. Frasier

A nakonec jsme si nechali jeden z mála příkladů, kdy seriálová odbočka zcela zastíní původní produkt. Jistě, v Americe na seriál Cheers nedají dopustit, a svůj díl slávy si užil i v Evropě. Jenže postava Frasiera Cranea ve svém sólovém sitcomu skoro dosáhla původních ratingů, o kterých si mnozí mysleli, že zůstanou v osmdesátých letech. Jeden čas měl Frasier dokonce stabilních dvacet milionů diváků, což je věc, která se dnes povede už jen talentovým soutěžím á la SuperStar.

A jak tvůrci filmů a seriálů ‚natahují‘ úspěch toho kterého díla? Co je to remake, sequel, prequel nebo dokonce interquel?

Podobné články

Doporučujeme

Další články