fb pixel
Vyhledávání

10 příkladů turistické domluvy rukama nohama

Je to mystický jazyk, který ovšem čeští turisté v zahraničí ovládají nejlépe, zvlášť když selže taktika "pomalu a nahlas česky". Seznamte se se základy nonverbálního terorismu.

Václav Rybář
Václav Rybář 6.8.2014, 15:00

1. Spojený palec, ukazováček a prostředníček u vyšpulených rtů

Bhr-skills-rick-gesticulates dreamstime.com Čech se chce najíst, takže se ptá domorodce na dobrou restauraci tím, že si spojené prsty střídavě přibližuje k našpuleným rtům. Cizinec prchá v předtuše potenciálně riskantního přenosu tělesných šťáv.  

2. Spojený palec a ukazováček

okay gadling.com V západní Evropě relativně ustálený výraz pro "chutnalo mi" nebo ok, který jakž takž patří k základům nonverbální komunikace. Jinde byste s ním ale mohli tvrdě narazit, protože ona škvíra, kterou svými prsty vytvoříte, symbolizuje anální otvor a dotyčného tak nazýváte homosexuálem.  

3. Klepání si na hlavu

Tohle se Čechovi moc osvědčilo u řezníka v Horním Jiřetíně, když potřeboval před ostatními zákazníky dát najevo, že mu dali mizerné zboží. Obecný projev pohoršení mu však v zahraničí v komunikaci nijak nepomůže, spíš ji dostane do mrtvého bodu. Čech je však spokojen, protože mu konečně protějšek "rozumí".  

4. Ukazování na rozkrok manžela či přítele

5524094140_958dda6494_z thematapicture.com Čech potřebuje na záchod a tak začne před náhodnými kolemjdoucími různě křížit nohy, případně ukazovat na cizí rozkroky (ale rozhodně ne na ten svůj, to se přeci nesluší). Čím víc tito lidé doma hrají hry jako Aktivity, tím je jejich pantomima zábavnější a nesrozumitelnější.  

5. Tzv. psí metoda

c13a9c679631eb1a4f5cefd9455801a6 Máte nějaký problém, ale neumíte ani slovo v cizím jazyku. Dojděte v kempu nebo v hotelu na recepci a chovejte se jako pes. Čechům se to prý osvědčilo. Přijdete, navážete oční kontakt, uděláte gestou rukou a naznačíte odchod. Pokud vás dotyčný nenásleduje, zkuste akci opakovat, případně vezměte do pusy vodítko, pokud nějaké máte.  

6. Prezentace nákupní tašky

Čech má plnou nákupní tašku, ale ještě by rád něco koupil. Osloví tedy cizince, ukazuje naditou igelitku z Lidlu (který v dané zemi neexistuje) a čeká na reakci. Pochopí cizinec z plné tašky, že Čech hledá další nákupní centrum? Nyní již máte k dispozici všechny potřebné indicie, abyste konec téhle scénky sepsali sami.  

7. Ruce sepjaté, hlava položená

gotosleep fannyjin.com Výrobou imaginárního polštáře se Čech snaží naznačit marné hledání hotelu. V některých kulturách ho při výraznějším gestikulování odvedou na policejní stanici, jinde ho rovnou pozvou domů. V turistické Evropě ovšem lépe funguje nadnárodní "hotel".  

8. Kraul nasucho

Čech hledá pláž a vyčerpal už všechny prostředky (je ověšen taškami, má na nose půl kila krému, jde oblečen pouze v plavkách). Začne tedy (samozřejmě se dvěma taškami stále v rukou) předstírat kraul tak, že rukama divoce pohybuje ve vzduchu. Oslovený cizinec se mu marně snaží vysvětlit, že nejbližší moře je vzdálené tři hodiny cesty.  

9. Ruce dělají střechu a pak se modlí

man praying kulfoto.com Čech se snaží dostat do kostela. Samozřejmě nikoliv proto, aby se pomodlil, ale proto "že tam mají ty hezký vitráže a na člověka tam dejchne duch doby". Výroba střechy máváním rukou ve vzduchu je většinou silně matoucí, modlení naopak při delší konverzaci urážlivě naznačuje, že vám dochází trpělivost.  

10. Rozhazování rukama

Když se Čech nedočká kýžené odpovědi (nebo zapomene na co se vlastně chtěl zeptat), začne rozhazovat rukama, aby z konverzace tzv. vycouval. Neuvědomuje si při tom, že svého konverzačního protějška podobnými gesty na veřejnosti uráží, a dělá další buranskou čárku do knihy národů.  
TÉMATA

Podobné články

Doporučujeme

Další články