10 pohádkových mordorů, které nás neminou ani o letošních Vánocích

O Vánocích je lepší se od televize držet dál. Během 72 hodin na nás tuzemské kanály vystřílí 99% pohádkového arzenálu. Nejohranější jsou logicky šlágry ze socíku.

Obrázek uživatele Vaclav Rybar
Kulturní barbar, oktanový pozér, vrah masa a poživatelných potravin všeobecně.

1. Tři oříšky pro Popelku (24. 12. ve 20:30 na ČT1)

Libuška, Trávníček a Gotťák pravidelně v prajmtajmu na Nově. Stačí po rozbalení dárků zapnout nejsledovanější televizi a můžete si být jistí, že za pár minut uvidíte tuhle studiovou pohádku, na kterou dodnes všichni přísahají. Díky bohu za kabelovku.

2. Byl jednou jeden král (24. 12. v 17:20 na ČT1)

I díky obsazení se tahle pohádka jen tak neokouká. Jde o filmovou adaptaci pohádky Sůl nad zlato, ale to všechno určitě víte, protože jste tu pohádku viděli alespoň třikrát. Televize ji vysílají téměř vždycky během dopoledne, kdy mají všichni příliš práce s objížděním příbuzných nebo porcováním kapra.

3. Šíleně smutná princezna (už běžela o adventu)

Jakmile se vám v téhle kýčovité pohádce ohrají všechny písničky, není v ní už zhola nic. Snad jen apatická, tehdy ještě přírodní Helenka a solidně zpívající Neckář. Ale to už jsme zase zpátky u těch písniček. Snaha pojmout to trochu jinak se cení, ale nikoliv když to musíte absolvovat po desáté.

4. Princezna se zlatou hvězdou (26. 12. ve 20:20 na Nově)

Pohádka, která zestárla asi nejvíc. A není to jen tou hnusně rudou barevnou paletou. Veršování a prudké máchání rukama působilo divadelně už tenkrát, dnes je i v očích premiérových diváků spíše křečí. Jakmile na tuhle princeznu narazím při přepínání kanálů, okamžitě vypínám oči i uši.

5. Princové jsou na draka (24. 12. v 8:50 na ČT1)

Ty písničky jsou bezesporu fajn, i když je herci spíš recitují než zpívají, zbytek ovšem shazují papírové televizní kulisy, za které by se nám dnes každý vysmál. A vlastně i tehdy. Nebýt Menšíka a Bohdalové, není tu v nezpívaných scénách o čem se bavit. Tuhle pohádku bychom mohli vyvézt za hranice jedině jako muzikální bizár.

6. Zlatovláska (24. 12. v 9:50 na ČT1)

Opět chudá televizní výprava, kterou zachraňuje barrandovský fundus. Herci spíš ochotničí a taneční i pěvecké vložky zpětně působí skoro až ochotnicky. A Štěpánek v roli prince připomíná Mirka Dušína v lokální anestezii. Přitom máme tolik progresivnějších pohádek, ve kterých mají princové alespoň trochu koule.

7. Pyšná princezna (22. 12. v 17:15 na Primě)

Velká klasika, i přes ten mírný agitační podtón, a právě proto byste se na ni neměli koukat. To ostatně platí pro všechny pohádky v tomhle žebříčku. Každá z nich je svým způsobem povedená, ale zub času a neustálé reprízy je srazily do pozice, kdy nad nimi každý seriózní divák jen zakoulí očima. Ano, můžete k nim posadit děti a ve vedlejší místnosti dohánět záznamy zápasů letošní Premier League, ale to přece není omluva.

8. Císařův pekař a Pekařův císař (1.1. ve 20:20 a 21:45 na Nově)

Zásadní Fričovo dílo, které si svou komplexností a provázaností nezadá se západními opusy. A samozřejmě famózní Werich v jedinečné dvojroli. Jenže taky další důkaz toho, že všeho dobrého se jednou člověk přejí. Roste nám tu celá generace lidí, kteří film znají, ale jsou k němu zcela apatičtí. Jaká je pak šance, že ho pustí svým dětem, až ho budou počtyřicáté opakovat? Odpovězte si sami.

9. Honza málem králem (26. 12. v 17:10 na Primě)

Bořivoj Zeman po dvaceti letech, s předabovaným Kornem v hlavní roli a pohádkou, která není moc pohádková a připomíná spíš teenagerskou komedii s muzikálovými vložkami. I proto asi funguje i na dnešní generaci. Alespoň napoprvé.

10. Mrazík (30. 12. ve 20:20 na Nově)

Dvacet let nám ji rvali do chřtánu násilím, dalších dvacet let na ni koukáme z recese. Možná i kvůli nesmrtelnému českému dabingu. Proč ale trávit u televize další hodinu a půl, když máte YouTube a můžete si souboj baby jagy a Ivánka pustit na YouTube?

A jako nášup pár neokoukatelných československých Večerníčků.

Komentáře