fb pixel 10 bizarních způsobů oslav Velikonoc, které v Česku naštěstí nemáme – G.cz
Vyhledávání

10 bizarních způsobů oslav Velikonoc, které v Česku naštěstí nemáme

+ DALŠÍCH 6 FOTEK + DALŠÍCH 7 FOTEK

Velikonoce, pro křesťany připomínka Kristova zmrtvýchvstání, se v různých podobách slaví téměř na celém světě. V Česku si je nedovedeme představit bez vajíček a pomlázky, nicméně za hranicemi jsou pro nás oslavy Velikonoc často nepochopitelné. Jaké zvyklosti by se u nás asi nechytly?

Jan Palička
Jan Palička Aktualizováno 11.4.2022, 23:52

1) Kypr

Kromě klasického hledání vajíček mají chlapci na Kypru o Velikonocích ještě jeden úkol. Tím je nasbírat dřevo, postavit co největší hranici a tu pak po setmění zapálit. Komu se podaří dosáhnout největší vatry, ten vyhrál. Poměrně vyprahlý ostrov nicméně není na dřevo příliš bohatý, a tak se o každý kousek mladíci většinou poperou a není nezvyklé, že hromadné pouliční rvačky musí mírnit policie.

2) Bermudy

Karibský ostrov během oslav Velikonoc dbá na náboženský prvek a připomíná si Ježíšovo nanebevzetí. To nicméně probíhá poměrně netradiční cestou v Česku spojenou spíše s podzimem. Vystoupání Krista do království nebeského je symbolizováno pouštěním velkých pestrobarevných papírových draků. Každý rok trvají výroby draků i několik týdnů, jelikož každý chce mít toho nejlepšího.

3) Florencie

Italská Florencie slaví ve velkém stylu a k tomu pochopitelně patří ohňostroj. Během ojedinělého ceremoniálu jsou rachejtle naložené na speciální vozík vozeny ulicemi města, než se dostanou ke katedrále. Florentský kardinál ohňostroj zapálí a následuje asi dvacetiminutová sada barevných explozí za doprovodu zvonění kostelních zvonů. Prý to má přinášet dobrou sklizeň.

4) Norsko

Českým Velikonocům je často vytýkáno, že jsou násilné. V Norsku šli nicméně ještě dál a místo výprasku pomlázkou jsou symbolem zdejších Velikonoc vraždy. Na všech televizních kanálech běží detektivní filmy a seriály, časopisy vydávají speciální krimipřílohy a krátké detektivní případy k vyřešení toho, kdo je vrah, jsou vytištěné i na obalech potravin.

5) Dánsko

Máte rádi Velikonoce, ale zároveň máte rádi i Halloween? Pak pro vás Dánsko bude ideálním místem pro oslavu. Na Velikonoční pondělí chodí dánské děti koledovat ve strašidelných maskách, většinou čarodějnic, černokněžníků nebo jiných kouzelných postav, a dostávají cukrovinky. Na oplátku dají každému, kdo je obdaruje, ozdobenou vrbovou větvičku.

6) Filipíny

Ukřižování a umučení Ježíše Krista je významným prvkem Velikonoc. Co si jinde připomínají modlitbami, na Filipínách přehrají osobně a se vším všudy. Mnoho Filipínců se tak na Velký pátek nechává ukřižovat. Někteří se ke kříži jen nechají přivázat, ti otrlejší se nechají zbičovat a ke dřevu pak skrz dlaně přibít, čímž se přiblíží Kristovu utrpení. Najdou se tací, kteří na kříži byli přibiti v průběhu života klidně i čtyřicetkrát.

7) Sevilla

Neznalý člověk by během velikonoční návštěvy španělské Sevilly mohl nabýt dojmu, že se zde koná výjezdní zasedání nechvalně proslulého Ku-klux-klanu. V procesích zde totiž prochází stovky lidí oblečených v hábitech se špičatými kuklami, kterými se ostatně inspirovali i rasisté z amerického jihu. Jedná se o kajícníky, kteří jdou v průvodu ke zpovědi a se svými hříchy symbolicky sejmou i obřadní roucha.

8) Nový Zéland

V mnoha zemích je jedním ze symbolů Velikonoc zajíček, který nosí vajíčka. Že vám tato postavička leze na nervy? Vyražte na Nový Zéland, kde se koná každoroční hon velikonočních zajíců. Kdo ušáků zastřelí nejvíce, ten je jmenován šampionem. Historkami z této oslavy svátků pak můžete následující roky traumatizovat doma malé koledníky.

9) Papua-Nová Guinea

Do Nové Guiney bylo křesťanství importováno misionáři, ale těší se zde velké oblibě, byť jsou některé jeho aspekty poněkud svérázné, což platí i pro Velikonoce. Místo vajíček nebo čokolády si zde přijdete k tak trochu jiné výslužce. Před kostely se postaví stromy z tabákového listí, které jsou ozdobeny cigaretami. Každý věřící si pak při cestě z kostela může nabrat a doma si pak zapálit za Ježíše. Miloš Zeman už si nejspíš balí kufry.

10) Kolumbie

S českým svátečním menu sestávajícím se z mazance, beránka a nádivky byste v jihoamerické zemi nepochodili. O Velikonocích se zde pojídá mnohem bizarnější jídlo. Vaří se z želv, kapybary nebo dokonce z leguánů, kteří jsou základem tradiční velikonoční polévky. Ačkoliv je leguán chráněný, kolumbijským domorodcům v malých vesnicích to nikterak nebrání v tom, aby před velikonočními svátky vyrazili na lov těchto ještěrů, které následně uvaří pro svou rodinu.

Podobné články

Doporučujeme

Další články