fb pixel Polibek smrti pro Alfonsa de Portago: Závodník Ferrari a dalších 10 osob zemřelo při děsivé havárii během závodu Mille Miglia – G.cz
Vyhledávání

Dne 12. května roku 1957 zemřel během slavného vytrvalostního závodu Mille Miglia v Itálii při děsivé havárii jezdec Ferrari Alfonso de Portago. Nehoda, při níž zahynul 28letý Španěl, jeho kopilot Edmund Nelson a devět diváků, vedla k ukončení každoročního závodu Mille Miglia, který se zrodil v roce 1927.

Jan Fiedler
Jan Fiedler 12.5.2024, 09:06

Alfonso de Portago

Alfonso de Portago byl pouhých 50 kilometrů od cíle závodu na 1 000 římských mil (1500 kilometrů) na otevřené silnici, když praskla jedna z pneumatik jeho 3,8litrového ohnivě červeného Ferrari. Havaroval na rovince mezi městy Goito a Guidizzolo, když jel rychlostí asi 240 kilometrů za hodinu.

V době havárie byl na čtvrtém místě, přestože nebezpečnou a klikatou trať Mille Miglia, která vedla oklikou mezi Brescií a Římem, jel poprvé. Podle časopisu Sports Illustrated se jednalo o "nejhorší katastrofu" v závodění od tragédie v Le Mans v roce 1955, která se stala jen o dva roky dříve.

Adrenalin smyslem života

Don Alfonso Cabeza de Vaca y Leighton, 17. markýz de Portago, byl známou osobností, synem španělského šlechtice a kmotřencem španělského krále Alfonse VIII. Portago se stal zarputilým závodníkem v mnoha sportech, včetně póla, překážkových dostihů, koňských závodů či plavání.

V roce 1956 byl dokonce členem jediného španělského olympijského týmu v bobech. Byl známý tím, že vášnivě vyhledával adrenalin, v 17 letech získal pilotní průkaz, ale rychle o něj přišel poté, co údajně proletěl vypůjčeným letadlem pod londýnským mostem, aby vyhrál sázku o 500 dolarů.

Polibek smrti

Při Portagově smrtelné nehodě zahynul rovněž závodníkův kopilot a také devět diváků, když vůz přeletěl přes bariéru a vletěl do hustého davu přihlížejících. Tato tragédie znamenala zároveň konec Mille Miglia, proslulého silničního závodu, který byl již dříve poznamenán hrůznými nehodami. Zvláštním obrazem celé tragédie je proslulá fotografie s názvem „Polibek smrti“, která zobrazuje herečku Lindu Christian, jak líbá Portaga na zastávce těsně před jeho smrtelnou nehodou.

Novinář Ken W. Purdy, který Portaga znal, napsal v časopise Car & Driver, že legendární sportovec "byl ozdobou světa... ohnivý sloup v noci, který možná nevydával žádné užitečné teplo ani světlo, ale přesto byl ozdobou k vidění".

Zdroj: History, Wikipedia