fb pixel Osudy vousaté ženy: Clémentine Delait se díky plnovousu stala celebritou – G.cz
Vyhledávání

Osudy vousaté ženy: Clémentine Delait se díky plnovousu stala celebritou

Zdroj: Wikimedia Commons/Scherr, CC BY 4.0

Příběh vousaté dámy Clémentine Delait fascinoval na počátku 20. století celý svět, a to dokonce do takové míry, že se z ní stala ve své době celebrita. V dospívání se jí na obličeji začaly objevovat husté vousy, které jí záviděl kdejaký muž. I přes nepřízeň osudu však dokázala na svých vousech vydělat poměrně slušné peníze.

Martin Miko
Martin Miko 7.5.2024, 16:43

Žena, která byla hrdá na vousy

Clémentine Delait (rozená Clattaux) se narodila 5. března 1865 v Chaumousey ve východní Francii. Když dospívala, začaly se jí na obličeji objevovat husté vousy, což je stav známý jako hypertrichóza. Existuje mnoho možných příčin nadměrného ochlupení, včetně vedlejších účinků léků nebo cyst na vaječníku. Vousy jí však nerostly jenom na tváři, ale i na hrudníku, zádech a pažích.

V 18. století byly hormonální poruchy, které způsobovaly nadměrný růst vousů u žen, vnímány negativně. Bělošky s vousy byly často zpochybňovány ohledně své ženskosti, zatímco u černošek to bylo považováno za důkaz evolučního vztahu k opicím. Tyto ženy často čelily obtížím a mnohé z nich se uchýlily k práci v cirkuse. Clémentine Delait navštívila jedno z takzvaných freakshow se svým manželem. Když viděla vousaté ženy, neudělalo to na ni žádný dojem. Rozhodla se přestat se holit a nechat si narůst vousy jako součást sázky s manželem. Bylo to také velmi chytrý marketingový tah. Proč?

V roce 1885 otevřela Clémentine Delait společně se svým manželem, který pracoval jako pekař, kavárnu v Thjaon-les-Vosges. Když přejmenovali svou kavárnu z „Kavárny u Delaitů“ na „Kavárnu u vousaté ženy“, přitáhlo to mnoho zákazníků díky zmíněné sázce o pětset franků. Clémentine si dala v rámci sázky si narůst plnovous, což se stalo velkou atrakcí pro příchozí zákazníky. Clémentine měla také ambice nad rámec vousů. V roce 1904 jí úřady udělily povolení nosit mužské oblečení, což jí umožnilo pořídit propagační fotografie, na nichž se představovala jak jako žena, tak jako muž. Během první světové války začala pracovat pro Červený kříž a získala přezdívku „Poilu“, tedy chlupatá, od vojáků. Clémentine to nevadilo, protože věděla, že ji považovali za maskota.

Po válce Delaitovi adoptovali dívku jménem Fernande, jejíž rodiče zemřeli během španělské chřipky. Poté si otevřeli obchod s galanterií. Jakmile se Clémentine stala mezinárodní celebritou, dostala nabídku od P.T. Barnuma, aby se připojila k jeho cirkusu. Nakonec se ale rozhodla tuto nabídku odmítnout. Místo toho se věnovala péči o svého manžela, který trpěl revmatismem.

I tak si užívala cestování po Evropě a Africe, kde měla možnost setkat se s mnoha významnými osobnostmi a politickými představiteli. V roce 1928 ovdověla a otevřela si bar, kde začala vystupovat v rámci kabaretních představeních. Šest let poté vydala své paměti.

Zemřela 5. dubna 1939 ve věku 74 let. Na jejím náhrobku je nápis: „Zde leží Clémentine Delait, vousatá žena.“ Přesně tak, jak si to ona přála.

Zdroje informací:

Wikipedia.org: Clémentine Delait

Europeana.eu: Madame Delait, the bearded lady

https://wellcomecollection.org/works/x48kzhbt

Podobné články

Doporučujeme

Další články