fb pixel 10 nejhorších letišť světa – G.cz
Vyhledávání

10 nejhorších letišť světa

Letiště jsou nezbytným a mnohdy nevyhnutelným prvkem cestování. Občas se ocitnete na takovém, kde jsou jen minimální čekací doby, spousta restaurací, obchodů a přívětivý personál. Občas taky ne.

Radek Kovanda
Radek Kovanda 12.11.2014, 13:00

    Ne vždy máte takové štěstí. Jako v případě těchto následujících deseti ‚vzdušných přístavů‘, které jsou proslulé svými dlouhými frontami, nedostatečným vybavením, chaotickým prostředím a nepříjemným personálem.    

1. Ninoy Aquino International, Filipíny

profimedia-0077583590 Foto: Profimedia.cz Letiště u filipínského hlavního města Manila musí každoročně ‚svádět boj‘ s 32 miliony cestujícími. Slova o boji jsou zcela namístě, protože projektovaná kapacita letiště je méně než pětinová – 6 milionů lidí. Loni získalo tohle letiště podle serveru sleepinginairports.net, který dotazováním cestujících zjišťuje kvalitu letišť co do pohodlí, sociálního zázemí, čistoty a zákaznických služeb, titul Nejhorší letiště světa. V tomto případě si cestovatelé svorně stěžovali na chátrající zařízení, obhroublý personál a dlouhou dobu strávenou čekáním. Možná se ale blýská na lepší časy, protože filipínská vláda má již schválen plán na stavbu nového moderního letiště, které by se mělo otevřít do pěti let.    

2. Charles De Gaulle, Francie

Foto: commons.wikimedia.org "Zdaleka nejchaotičtější a nejneuspořádanější letiště na světě. Personál je nepříjemný a není vůbec neobvyklé, že s vámi odmítne hovořit anglicky, ačkoli podle všeho velice dobře rozumí, na co se ptáte. A bůh chraň, abyste museli absolvovat mezipřistání z terminálu T1 na T3. Ty jsou od sebe vzdáleny celý kilometr, jenže pěší – jiná není – cesta z jednoho do druhého je ve skutečnosti trojnásobně dlouhá. Tak popisuje své zkušenosti Bertrand D’Souza, editor serveru Overdrive, pro internetový magazín Forbes India. Také automobilový server Jalopnik se vyptával svých čtenářů na dle jejich názoru nejhorší letiště světa – a Charles de Gaulle skončilo na druhém místě. Nejčastěji zmiňovanými důvody jsou šílená dezorganizace, příšerné zákaznické služby a tristně málo míst k sezení.    

3. Los Angeles International, USA

profimedia-0050015827 Foto: Profimedia.cz Člověk by tak nějak logicky očekával, že jedno z největších letišť světa bude zároveň i jedním z nejlepších. O tom, že tomu tak není, svědčí ostatně i jeho umístění v tomhle žebříčku. Vzdušný přístav s kódovým označením LAX je šesté nejvytíženější letiště světa a třetí ve Spojených státech. Loni jím prošlo téměř 67 milionů pasažérů a bylo zde přijato a vypraveno přesně 614 917 letů. Ale zdaleka ne všichni pasažéři těchto letů byli spokojeni. Komentáře na serveru SkyTrax, který shromažďuje hodnocení a recenze přímo od cestujících, popisují uspořádání hlavních prostor jako chaos a jejich stav jako bordel. Navíc personál svým pracovním tempem vůbec nereflektuje, že mají cestující většinou naspěch. A ti, kteří naspěch nemají, zase nemají kde příjemně strávit dobu čekání, protože na letišti je zoufalý nedostatek kaváren, restaurací, obchodů i obyčejných sedadel.    

4. Bergamo Orio al Serio, Itálie

profimedia-0141230229 Foto: Profimedia.cz Ani na tohle italské letiště poblíž Milána se moc netěšte. Alespoň podle již zmiňovaného serveru sleepinginairports.net je místní letištní personál ukázkově nezdvořilý, nejsou tu téměř žádné obchody a čistota na toaletách je také mizivá. Loni získalo v jeho anketě o nejhorší letiště světa druhou příčku. Cestující zmiňují rovněž těžkosti při komunikaci kvůli jazykové bariéře a celkově popisují letiště jako špinavé a hlučné. Pokud se na své cestě tomuto letišti nevyhnete a budete zde nuceni strávit nějaký čas na tranzitu, mějte své elektronické přístroje plně nabité a neočekávejte příliš místa na odpočinek nebo dokonce spánek. Členové místní bezpečnostní služby totiž spící pasažéry budí a nutí je bdít.    

5. La Guardia, USA

02-laguardia-airport-tower Foto: commons.wikimedia.org Tohle newyorské letiště není napojené na žádnou hromadnou veřejnou dopravu, vyjma pomalé městské autobusové linky, takže po přistání je poměrně obtížné se kamkoli rychle a lacino dostat. "Jakmile jste uvnitř, čekají vás prťavé odbavovací prostory, dlouhé fronty před rentgeny a nemožnost se kamkoli dovolat, protože na letišti nebývá signál. A za wi-finu si zaplatíte," popisuje současný stav editor serveru NYCAviation.com Jason Rabinowitz. Na letiště La Guardia hledí nelibě rovněž sám newyorský guvernér Andrew Cuomo, který letos v pravidelném lednovém projevu "o stavu státu" uvedl, že tohle newyorské letiště je podle anket nejhorším ve Spojených státech, což označil za ostudné a nepřijatelné. "Špína, narváno a žádný prostor pro masivní obchodní klientelu," shrnuje to John Barth, vedoucí pracovník médií ze St. Louis.    

6. Zurich International, Švýcarsko

Pokud pro vás není přístup k zákazníkům příliš důležitý, pak zřejmě na tomhle švýcarském letišti nenajdete žádnou chybu. Naopak – jsou zde nové, pohodlné haly a spousta obchodů a restaurací, minimálně podle letištních webových stránek. Ale počkejte, jen co se dostanete do rukou personálu letiště. "Tak proslavené aerolinky a tak neuvěřitelně hezké letiště – tenhle dojem ale ryhle zmizí při jednání s pracovníky letiště. Měl jsem několikrát problémy s imigračnimi úředníky a letištní ochrankou kvůli naprostým banalitám. Pro člověka, který strávil osm nebo více hodin zavřený v tubusu letadla, to je vždy ten nejnepříjemnější první dojem," tvrdí již zmiňovaný editor serveru Overdrive Bertrand D’Souza.    

7. N’Djamena International, Čad

Chad letiště Foto: commons.wikimedia.org Stačí si jen promluvit s někým, kdo měl to NEpotěšení projít tímhle letištěm, a sami se mu budete snažit vyhnout na sto honů. Z recenzí nejvíce vyčnívají věci jako nedostatek osvětlení a nevrlý, permanentně nepřátelsky naladěný personál. Citujme konkrétně ze stránek sleepinginairports.net: "Tvrdé skořepinové sedačky předem znemožňují jakýkoli pokus se tu natáhnout a spát. Jedinou funkční toaletu lidé používají proto, aby si v záchodové míse umyli nohy. Blátivé otisky jsou i na prkýnku, protože někteří zjevně upřednostňují při vyprazdňování tradiční dřep. Nemluvě o blátu všude v odletové hale (od lidí, co si na záchodě umyli nohy), která je jinak také plná poházených odpadků."    

8. Moskva-Šeremeťjevo, Rusko

161987255 Foto: commons.wikimedia.org Jakmile sami vstoupíte na tohle ruské letiště, hned vám bude jasné, proč se dostalo na tento seznam. Lifestylový web Lifehack uvádí, že je příletový terminál kilometry daleko od zbytku letiště, následkem čehož jsou tranzitní lety obtížné, vyčerpávající a časožerné. I ty transfery, které jsou hlášeny jako expresní, mívají často zpoždění, nemluvě o neochotném personálu a rozbitém orientačním značení, což ještě více ztěžuje jakoukoli smysluplně plynulou cestu letištními prostorami. Řešení? Zkuste využít spíše blízké letiště Domodědovo, které má daleko lepší pověst.    

9. Bill and Hillary Clinton National Airport, USA

flemining-project-bill-hillary-2 Foto: commons.wikimedia.org Bill ani Hillary by asi neměli být potěšeni pověstí, které má tohle letiště v jejich někdejším působišti, tedy hlavním městě státu Arkansas – Little Rock. Podle pasažérů, kteří se zúčastnili ankety cestovatelského webu Travel + Leisure, se jedná o nejhorší letiště minimálně v Americe, a to zejména kvůli nekonečně a nesmyslně dlouhým frontám. Letiště obdrželo nízké hodnocení i kvůli odbavení, neplánovaným zpožděním, designu, stravování a nákupům. Posledně zmíněné položky jdou na vrub jeho velikosti – moc restaurací, klubů ani obchodů se na takhle malé letiště zkrátka nevejde. Ale není to všechno úplně tak hrozné – například je tam všude dostupná rychlá wi-fina zdarma.    

10. Calcutta Netaji Subhash Chandra Bose, Indie

Snímek obrazovky 2014-11-11 v 18.07.15 Foto: commons.wikimedia.org Suverénně nejhorší letiště podle hodnocení sleepinginairports.net. Recenze varují, že se zde při delším čekání vůbec nevyspíte kvůli neustálému hluku, davům lidí a nepohodlným sedačkám. Nic z toho tu ovšem nebrání ve spaní všemu uvyklým Indům. Časově náročné a ne příliš přátelské jsou také průchody bezpečnostními kontrolami. "K dovršení všeho jsem pak navštívil neskutečně špinavé toalety, kde mi z kapsy vypadl pas. Když jsem to zjistil, byl jsem nasměrován do jedné kanceláře, kde jsem byl podroben výslechu manažerem letiště – kolik mi prý Pakistánci zaplatili, abych pas schválně ztratil a otestoval tak funkčnost tamních bezpečnostích opatření," vypráví jeden z ‚recenzentů‘ na zmiňovaném webu věnujícímu se (nejen) spaní na letištích.   Tak to byla nejhorší letiště podle několika cestovatelských serverů. Jestli vám ale označení "nejnebezpečnější" přijde ještě horší než "nejhorší", podívejte se na tenhle přehled nejnebezpečnějších letišť světa.    
TÉMATA

Podobné články

Doporučujeme

Další články